Najpopularniejsze rzeki w Polsce, na których uprawia się rafting lub kajakarstwo górskie, leżą na Dolnym Śląsku. Najlepsze warunki na rzekach panują w okresie wiosennym, gdy deszcze i topniejące śniegi podnoszą poziom wody. Wymienione przez nas rzeki w Polsce mają stopnień trudności z reguły nie przekraczający WWIII, choć zdarzają się czwórki i piątki, co z powodzeniem wystarczy, by na samą myśl o ich przepłynięciu tętno miłośników raftingu przyśpieszyło.
Skala trudności rzek w Polsce i na świecie
- WWI – spokojny nurt, małe fale, sterowanie pontonem jest prawie niewymagane,
- WWII – szybszy nurt, nadal bez przeszkód,
- WWIII – duży stopień trudności, fale nieregularne, przeszkody w postaci kamieni, spotykane odwoje i małe wiry,
- WWIV – bardzo duży stopień trudności, tylko dla bardzo zaawansowanych, często wymagane rozpoznanie z brzegu, długie bystrza,
- WWV – wyjątkowo wysoki stopień trudności, tylko dla bardzo doświadczonych (zezwala się na organizowanie spływów dla amatorów, pod warunkiem, że ponton prowadzi kapitan z odpowiednim stażem),
- WWVI – skrajnie trudno, przepłynięcie jest na granicy ludzkich możliwości, nawet dla osób o ogromnym doświadczeniu.
Najlepsze rzeki w Polsce na rafting:
Nysa Kłodzka
Rzeka o trudności WW0–WWI, czyli dostępna dla wszystkich, najciekawsza pod względem technicznym na odcinku od Długopola Dolnego do Topola. Swoje prawdziwe piękno pokazuje na odcinku Przełomu Bardzkiego, gdzie meandruje między lasami i wysokimi skalistymi brzegami.
Biała Lądecka
Rzeka ta może osiągnąć stopień trudności WWIII, ale tylko przy wysokim poziomie wody, a ten występuje głównie wiosną i po dużych opadach deszczu, czyli z reguły przez krótki czas (1,5-2 miesiące). Jeśli uda się trafić na odpowiednie warunki, Biała Lądecka może dostarczyć wiele emocji. Kilka jazów (sztucznych spiętrzeń) i długich bystrzy na pewno podniesie poziom adrenaliny.
Dzika Orlica
Płynie na terenie Polski i Czech, a jej trudność waha się od WW0 do WWIII. Spływalna jest na długości 130 km. Najciekawszy odcinek ma około 60 km od wsi Rudawa do miejscowości Klasterec w Czechach. To tutaj właśnie rzeka może osiągnąć trzeci poziom trudności. Spływ można podzielić na kilka dni, robiąc po drodze obozowiska.
Bystrzyca Dusznicka
Mimo że jest tylko małym górskim strumieniem, staje się bardzo ciekawym miejscem na spływ. Odcinek o długości 7 km między Szczytną a Polanicą-Zdrój nazywany jest Piekielną Doliną. Trudność w tym miejscu określona jest na poziomie WWIII.
Kamienna
Od 1984 r. w Szklarskiej Porębie, w przedostatni weekend kwietnia, rozgrywane są Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim. Odpowiednio wysoki poziom wody może spowodować, że rzeka osiągnie poziom trudności WWIV, a nawet WWV.
Spływ Dunajcem
W innych rejonach Polski zdecydowanie najpopularniejszym, a także jednym z najpiękniejszych, jest spływ Dunajcem w Pieninach. I chociaż poziom trudności osiąga maksymalnie WWI, będzie to niezapomniane przeżycie dla ludzi, którzy od mierzenia się z potęgą natury, wolą podziwianie jej piękna.