W Dolinie Stubai działa 12 torów saneczkowych (łącznie 48 km długości). Najkrótszy – i najłatwiejszy – długi na około 2 km prowadzi z Gewohre do Telfes, natomiast najdłuższe 8-kilometrowe odcinki znajdują się między Elfer oraz Neustift i Pinnistal. Trasy są łatwo dostępne, można dostać się do nich kolejką, samochodem lub pieszo. Przy wszystkich stoją przytulne schroniska w alpejskim stylu, gdzie serwuje się dania kuchni regionalnej. Przynajmniej jedno na trasie jest czynne całą dobę.
Rodel Testiwal – przetestuj sanki najlepszych marek
Sanki w Dolinie Stubai (mat. prasowe)
Testowanie sprzętu z najwyższej półki i zjazd odnowionym torem z Elfer do Neustift to największe atrakcje saneczkarskiego festiwalu Rodel Testiwal, który 9 stycznia odbędzie się w Dolinie Stubai. W programie przewidziane są również spotkania z ekspertami i konkursy, w których można wygrać 8 markowych sanek, poza tym koncerty, pokaz sztucznych ogni i degustacja sztubajskich specjałów.
Sanki pod gwiazdami
Tory saneczkowe w Dolinie Stubai mają jednolite oznaczenia, dzięki czemu łatwiej orientować się i poruszać w terenie. Niektóre odcinki są oświetlone i dostępne również nocą: Serles-Mieders (2 razy w tygodniu), Elfer-Neustift (3 razy w tygodniu), Schlick2000-Fulpmes (środy), Gleins-Schonberg (codziennie) czy trasy ze schroniska Brandstatt Alm (codziennie). Tor saneczkowy łączący Elfer i Pinnistal oświetlają lampy naftowe.
Nowości na torze w Gleins
W 2015 r. tor zjazdowy w Gleins (Serles) został poszerzony na całej długości i częściowo zabezpieczony ścianami i wałami. Odnowiono oświetlenie LED i zamontowano w najważniejszych punktach (rozwidlenia, początek i koniec trasy) tablice informacyjne. Tor saneczkowy w Gleins stara się o certyfikat jakości zwany Odznaką Tyrolskiego Naturalnego Toru Saneczkowego, który świadczy o wysokim standardzie bezpieczeństwa i doskonałych warunkach zjazdowych. Decyzja, czy go otrzyma, zapadnie w najbliższym sezonie zimowym.
Wypożyczalnie sanek i karnety
Wypożyczalnie sanek znajdują się w wielu różnych punktach m.in. sklepach sportowych w Neustift, Fulpmes czy Miedres, stacjach kolejek (Schlick2000, Elferbahnen, Serlesbahnen) i w schroniskach przy torach saneczkowych.
Jeżeli zamierzamy aktywnie zwiedzać Dolinę Stubai poza trasami narciarskimi warto rozważyć zakup Stubai Winter Card, karnetu, który upoważnia do przejazdu kolejkami w ośrodkach w regionie. Karta jest aktywna w ciągu dnia i nocy przez 5 dni w tygodniu (do 3 kwietnia 2016 r.!), liczba przejazdów w większości przypadków jest nielimitowana. Tylko na lodowiec Stubai wjedziemy z nią jeden raz w ciągu dnia. Kartę można nabyć w kasach na stacji kolejki linowej za 96 euro/os.
Dolina Stubai
Leży w pobliżu Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Dzięki autostradzie wiodącej przez przełęcz Brenner dolina ma dobre połączenie drogowe z Niemcami, Szwajcarią, Włochami oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 szczytami o wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Pięć najważniejszych miejscowości to: Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.