To prawda, że nurkując w Morzu Bałtyckim, nie trafimy na rafę koralową czy egzotyczne gatunki ryb. Mało kto jednak wie, że w rejonie Mierzei Helskiej na dnie morskim można natknąć się na dużą liczbę zatopionych statków i kutrów rybackich. Dzięki bazom nurkowym w Łebie, Władysławowie czy Gdyni możemy zejść pod wodę i eksplorować nawet kilkudziesięcioletnie wraki. Ośrodki oferują kursy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z nurkowaniem i skok na głębokie wody Bałtyku nas przerasta, możemy na początek sprawdzić się w Jeziorach Mazurskich. Bazy nurkowe znajdują się między innymi nad Hańczą, jeziorem Leleskim i Białym Gostynińskim.
Nurkować można nie tylko w Bałtyku lub na Mazurach. Na terenie dawnego kamieniołomu dolomitowego „Gródek” w Jaworznie funkcjonuje Diving Marina „Koparki”. Na dnie znajdziemy między innymi wraki BMW oraz Poloneza Caro. Baza nurkowa działa przez cały rok. Istnieje możliwość umówienia się na nurkowanie nocne.
Nurkowanie to także jedna z atrakcji zbiorników zaporowych Czorsztyn-Nidzica oraz Jezioro Solińskie.
NA TEMAT:
Wspinaczka górska
Alternatywą dla badania głębin może być zdobywanie szczytów. Południowa część Polski słynie z bogatych walorów turystycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że wspinać możemy się nie tylko w Tatrach. Zróżnicowane formy terenu pozwalają wyodrębnić kilka rejonów idealnych do wspinaczki górskiej. Różnią się one nie tylko krajobrazem, ale także poziomem trudności.
Najpopularniejszym rejonem do uprawiania wspinaczki górskiej jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Do najbardziej znanych należą Rzędkowickie Skały. To dobre miejsce dla wszystkich, którzy wspinaczkę górską traktują czysto hobbystycznie.
Jeżeli pierwsze kroki mamy już za sobą, to warto podnieść sobie poprzeczkę i wybrać do podnóża Karkonoszy. Tam, w okolicach Szklarskiej Poręby, czekają na nas wyjątkowo malownicze grupy skalne.
Przeczytaj więcej o wspinaczce w Polsce.
Rafting
Rafting, czyli ekstremalny spływ rzeką na specjalnych pontonach, nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju. W Polsce jest mało rzek umożliwiających uprawianie tego sportu. Adrenalinę możemy jednak poczuć na przełomie Dunajca w Pieninach i na rzecze Białce. Trasy przebiegają przez jedne z najbardziej malowniczych miejsc w Europie.
Wiosną, dzięki dużym opadom deszczu, rafting jest jedną z wiodących atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej. Co raz częściej pojawia się także wśród propozycji turystycznych Dolnego Śląska oraz Sudetów Środkowych i Wschodnich.
Rafting uprawiać możemy również na torze kajakarstwa górskiego w Krakowie. To propozycja skierowana zwłaszcza dla tych, którzy najpierw wolą spróbować swoich sił w sztucznych, bezpiecznych warunkach. Na trasie zamiast skał trafimy na plastikowe figury, z kolei dno jest wylane betonem. Atrakcja dostępna jest od kwietnia do listopada.
Przeczytaj więcej o raftingu w Polsce.