1. Rzeka Gauja (Łotwa)
Jej znakiem rozpoznawczym są żółte ściany piaskowca tworzące malownicze wąwozy, którymi przemykają kajakarze. Rzeka ma 450 km i płynie zmiennym tempem, za to niemal cały czas przez las, po drodze mijając warowne zamki i urokliwe miasteczka.
2. Bałtyckie szkiery (Szwecja)
Po północnej stronie Morze Bałtyckie jest zupełnie inne niż u nas. Zamiast szerokich plaż i szumu fal ma skaliste wysepki, poszarpane wąskie zatoczki i przejrzystą wodę – istny raj dla doświadczonych kajakarzy. W Stensunds Folkhögskola niedaleko Sztokholmu powstała nawet polska baza, gdzie organizowane są szkolenia z kajakarstwa szkierowo-morskiego.
3. Delta Dunaju (Rumunia)
Największa ze środkowoeuropejskich rzek z naniesionych przez wieki materiałów zbudowała krainę tysięcy kanałów, wysp i wysepek, w której rezyduje bardzo dużo dzikich zwierząt (w tym największa populacja pelikanów w Europie). To raj dla fanów obserwowania ptaków, któremu najlepiej oddawać się z pokładu kajaka.
4. Przełom Verdon (Francja)
Prowansja to nie tylko sielskie widoki, ale też atrakcje dla fanów podwyższonej adrenaliny. Takim miejscem jest na pewno jeden z najgłębszych kanionów w Europie na rzece Verdon. Kilkusetmetrowe ściany z jurajskich wapieni, między którymi z hukiem przepływają lazurowe wody, to wymarzona sceneria dla spływów kajakiem górskim lub raftingu na pontonie.
5. Jezioro Styggevatnet (Norwegia)
Jezioro Styggevatnet nie jest może najdłuższym czy najbardziej wymagającym szlakiem na spływ kajakowy, ale ma w sobie coś absolutnie wyjątkowego – kajakiem podpłyniemy pod samą ścianę lodowca. Dotrzemy do niego, lawirując między bryłami lodu i podziwiając nieziemskie krajobrazy.
6. Pojezierze Auksztockie (Litwa)
Na terenie najstarszego na Litwie parku narodowego znajduje się ponad 100 polodowcowych jezior pełnych malowniczych zatok i półwyspów. Wiele z nich połączonych jest rzeczkami, co daje duże możliwości układania własnych tras na spływ kajakowy i zaszycia się na kompletnym odludziu.