Trekking

Co musisz wiedzieć o wyprawie na Kilimandżaro – przygotowania do trekkingu

Michał Antkowski – Kiribati Club, 3.11.2015

Kilimandżaro

fot.: www.shutterstock.com

Kilimandżaro
Aby postawić stopę na wierzchołku Kilimandżaro nie trzeba być alpinistą. Wejście nie wymaga użycia ani raków, ani czekanów co z drugiej strony nie oznacza, że jest łatwe. Dach Afryki leży w końcu na wysokości 5895 metrów.

Przygotowania do wyprawy na Kilimandżaro nie nastręczają trudności organizacyjnych. Trzeba właściwie opłacić tylko bilet lotniczy i trekking. Pamiętajmy, że do Parku Narodowego Kilimandżaro można wejść jedynie z przewodnikiem i zaopatrzeniem – podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Afryki będzie obsługiwać nas agencja trekkingowa. Pośrednicy sprzedają swoje usługi w formie pakietów, w skład których wchodzi: oprowadzanie przez lokalnego przewodnika, pomoc tragarzy, opłaty za wstępy i zezwolenia, wyżywienie (3 posiłki dziennie) i noclegi w bazach lub namiotach.

Do wyprawy na Kilimandżaro trzeba się dobrze przygotować kondycyjnie. Do pokonania w krótkim czasie jest niemal 6 tys. m wysokości. Istnieje ryzyko, że w trakcie wspinaczki dopadnie nas choroba wysokościowa. Idealnie byłoby zdobywać górę niedługo po pobycie na dużych wysokościach (powyżej 4 tys. m n.p.m.), co poprawiłoby naszą aklimatyzację. Rzadko jednak mamy taką możliwość. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i wspinać się z pozytywnym nastawieniem, mimo trudności na szlaku, które na pewno się pojawią. Świadomość, że stoi się na dachu Afryki, daje ogromną satysfakcję, a do formy wraca się po zejściu z dużej wysokości.

NA TEMAT:

3 wulkany Kilimandżaro

Masyw Kilimandżaro wyrasta samotnie pośród sawanny. Wysokość względna, jaką pokonuje się w trwającej 5 dni drodze na szczyt, jest olbrzymia – około 5 tys. metrów. Właśnie to powoduje wszystkie dolegliwości związane z wysokością i tak naprawdę kluczem do zdobycia Kilimandżaro jest dobra aklimatyzacja, którą nie każdy organizm jest w stanie nabyć w tym czasie.

wyprawa na Kilimandżaro

Wyprawa na Kilimadżaro / shutterstock.com

Nazwa Kilimandżaro jest wspólna dla 3 głównych wulkanów wyróżniających się w masywie górskim, który ciągnie się przez około 80 km długości. Najwyższy wulkan to położony centralnie Kibo. W obrębie jego krateru znajduje się najwyższy punkt całej Afryki, zwany Uhuru Peak (5895 m). Drugi wulkan to Mawenzi (5149 m), z Kibo łączy go rozległy płaskowyż tzw. Siodło. Trzeci nosi nazwę Szira (3987 m n.p.m.). Oprócz nich stoki Kilimandżaro pokrywają liczne mniejsze kratery, przeważnie nieczynne. W wierzeniach tutejszych plemion góra ta jest wciąż Górą Duchów, dlatego wymaga szacunku i modlitw.

Drogi na Kilimandżaro

Najbardziej popularnym i zarazem najkrótszym wejściem na Kilimandżaro jest Marangu Route, potocznie zwana Coca-Cola Route. Na tej drodze zakwaterowanie podczas podejścia jest zawsze w drewnianych domkach (schronisku) i nie ma noclegów w namiotach. Ceny pakietów obejmujących wejście, noclegi, przewodnika, tragarzy, 3 posiłki dziennie, wstęp do parku i niezbędne pozwolenia wahają się między 950 a 1,3 tys. USD od osoby.

  • Marangu Route – 64 km, podejście 32 km
  • Machame Route – 100 km, 62 km na szczyt, 38 km powrót
  • Rongai Route – 70 km
  • Umbwe Route – 81 km, podejście 43 km
  • Shira Route – 98 km, podejście 60 km
  • Lemosho Route – 98 km, podejście 60 km

Kiedy wspinać się na Kilimandżaro

Podczas planowania wyprawy na Kilimandżaro musimy wziąć pod uwagę pogodę. W tym rejonie Tanzanii występują dwie pory deszczowe, podczas których nie należy wybierać się w góry. Unikajmy więc wyjazdu pomiędzy marcem a czerwcem (długa pora deszczowa) oraz w listopadzie i pierwszej połowie grudnia (krótka pora deszczowa). Także okres Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra (do połowy stycznia włącznie), jakkolwiek pogodowo bardzo dobry, nie jest najlepszym czasem na wyprawę, gdyż na górę wspinają się wówczas tłumy turystów.

Kilimandżaro

Michał Antkowski / archiwum prywatne

Loty do Tanzanii

Jeśli naszym głównym celem w Tanzanii jest Kilimandżaro, najlepiej będzie wylądować na Kilimanjaro Airport. Bezpośrednie, a przez co najwygodniejsze loty z Europy oferuje KLM (przez Amsterdam) i niemiecka tania linia Condor (z Frankfurtu nad Menem). Jeśli chcemy obniżyć koszty przelotu, warto poszukać biletów do Tanzanii z przesiadkami w sąsiednich krajach afrykańskich (np. Lufthansa, British Airways, Ethiopian Airlines).

Pamiętaj przed wyprawą

Przed wyjazdem z Polski nie zapomnijmy o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego i jego rozszerzeniu na sporty ekstremalne w dniach planowanego trekkingu (dodatkowo około 3 euro/dzień).

Miastem położonym najbliżej Kilimanjaro Airport jest Moshi (45-60 minut jazdy z lotniska, koszt taksówki 4-osobowej ok 50 USD). Znajdziemy tam wiele hoteli i agencji, w których można zarezerwować wejście na Kilimandżaro.

Nocleg w Moshi zależy od wybranego standardu. W najtańszym pensjonacie przenocujemy za 10 USD, a przeciętne hotele to wydatek 40-80 USD za 2-osobowy pokój.

Jeśli nie zarezerwujemy trekkingu w agencji z wyprzedzeniem przez internet, zanim wyruszymy na wyprawę na Kilimandżaro, będziemy zmuszeni poczekać w Moshi do kilku dni aż zbierze się grupa i biuro poczyni niezbędne przygotowania do trekkingu (kupi jedzenie, zatrudni kucharza, tragarzy i przewodników). Jedna lub dwie osoby mają szansę na szybkie dołączenie do jakiejś potwierdzonej już grupy, w której znajdą się wolne miejsca, i może się zdarzyć, że wyruszą na szczyt kolejnego dnia po przylocie. Jeśli jednak zjawiamy się w kilkuosobowym gronie, musimy dać agencji około 2 dni czasu na zorganizowanie naszej wyprawy.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.