Udogodnieniem dla rowerzystów są kursujące do września autobusy do przewozu rowerów, zwane cyklobusami. Rozkłady jazdy są dostępne na przystankach autobusowych oraz w karkonoskich centrach informacji.
Cyklobusem można przejechać na przykład z Vrchlabí do Janských Lázní, stamtąd kabinową kolejką linową bezpłatnie przewieźć rower na Czarną Górę (Černá hora) i na rowerze zjechać z powrotem do Vrchlabí.
Co ciekawe, Janskie Łaźnie są jedyną miejscowością z leczniczymi źródłami po czeskiej stronie Karkonoszy. Znajduje się tu około 30 źródeł leczniczych oraz baseny termalne.
Trasy rowerowe w czeskich Karkonoszach
Szpindlerowy Młyn – Labsky Dul (Łabski Dół)
Ośmiokilometrowa, asfaltowa trasa wiedzie z dolnej stacji kolejki Medvedin, niebieskim szlakiem turystycznym do początku kotliny Labsky Dul, jednego z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Łabski Dół to właściwie dziki skalisty jar, który wydrążyła Łaba. Porasta go barwna flora i zarośla świerków, a w słońcu mienią się rozległe łąki alpejskie.
Trasa rowerowa do Wodospadu Mumlavy
Trzykilometrowa, asfaltowa trasa rowerowa nr 2A zaczyna się w Harrachovie przy Muzeum Szkła i prowadzi do Wodospadu Mumlavskiego, znajdującego się w pobliżu ośrodka Harrachov, na rzece Mumlava.
Fot. Shutterstock.com
To najbardziej atrakcyjne miejsce turystyczne w zachodniej części Karkonoskiego Parku Narodowego. Wodospad Mumlavy tworzą kaskadowo położone bloki granitowe o wysokości 8 m, u których podnóża znajdują się tzw. Czarcie Oka (Čertova oka).
Niedaleko wodospadu można odpocząć w schronisku Mumlavskie (Mumlavska bouda - 786 m n.p.m.). Jest tu też leśniczówka oraz ulubiona restauracja turystów "U lišáka".
Vrchlabi – Lanov
Dwukilometrowa, asfaltowa trasa rowerowa (o minimalnych wzniesieniach) o szerokości 2 metrów, odpowiednia na krótkie wycieczki rodzinne na rowerach i na rolkach, prowadzi wzdłuż szosy z Vrchlabi na Trutnov.
Podgórska gmina Lánov leży na wysokości 462 m n.p.m. Znajduje się tu duży kamieniołom wapienny, który powstał pod koniec XVIII wieku. Lanov i całe Karkonosze można też podziwiać z ptasiej perspektywy, korzystając z oferty lotów widokowych z miejscowego lotniska.
Trasy rowerowe w Karkonoskim Parku Narodowym
Dvorský las i ścieżka edukacyjna Rýchory
Strefa chroniona Dvorský las to najwyższe miejsce na grzebieniu Rýchor w Karkonoszach, między Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi i Babím. Właśnie Rýchor, unikatowy region naukowo-przyrodniczy (oznaczony jako I i II strefa Karkonoskiego Parku Narodowego) można podziwiać z siodełka roweru na trasie edukacyjnej.
Fot. Shutterstock.com
Rozpoczyna się ona od schroniska Rýchorska bouda. ma 10 przystanków i prowadzi przez najciekawsze partie Karkonoskiego Parku Narodowego. Wiedzie po oznaczonych szlakach turystycznych, od wieży widokowej Maxovka w kierunku rozstajów dróg Kutná, na Dvorský las.
Nie znajdziemy tu klasycznych tablic informacyjnych, ale jedynie małe drewniane tabliczki z numerami. Opisy są w drukowanych przewodnikach, dostępnych na początku trasy w schronisku Rýchorska bouda.
Pierwotna nazwa Złote Rýchory pochodzi z okresu, kiedy na zboczu grzbietu górskiego wydobywano srebro i złoto. W wyższych partiach zachowały się tu pozostałości puszczy (Dvorský las), rzadka roślinność i zabytki kultury, do których należą barokowy krzyż z początku XIX wieku oraz pozostałości po dawnej osadzie Sklenářovice.
Wycieczka z Benecka na wieżę widokową Žalý
Ta trasa rowerowa zaprowadzi cyklistów na najstarszą w Karkonoszach kamienną wieżę widokową, wybudowaną na polecenie hrabiego Harracha. Wieża mierzy 18 m wysokości i rozciąga się z niej piękny widok na rozległą część Karkonoszy, także na Czeski Raj.
Trasa do stadniny koni huculskich (Farma Hucul)
W oddalonej o 12 km od Benecka farmie znajduje się hodowla kilkudziesięciu koni huculskich. Pasą się one na 300 hektarach pastwisk, na wysokości około 1000 m.n.p.m. Farma oferuje naukę jazdy konnej, przejażdżki po okolicy, zakwaterowanie i usługi gastronomiczne.
Więcej pomysłów na wycieczki piesze i rowerowe w Karkonoszach: www.krkonose.eu