Ilość i rodzaj sprzętu zależy raczej od rodzaju niż długości wycieczki rowerowej. Coraz popularniejsze są wypady do ciepłych krajów „na szosę” i szaleństwo na alpejskich ścieżkach rowerami MTB. W obu przypadkach poprzestańmy na podstawowym ekwipunku, bez którego nie należy ruszać się nawet za miasto.
NA TEMAT:
Składają się nań:
- kask
- rękawiczki
- okulary kolarskie chroniące oczy przed słońcem i owadami
- spodenki z wkładką (tzw. pampersy)
- lampki
- pompka
- dętka lub zestaw łatek
- łyżki do opon
- multitool
- skuwacz i spinka do łańcucha
- taśma izolacyjna, która przydaje się w najmniej oczekiwanych momentach
- lekka kurtka zmieści się w kieszeni koszulki kolarskiej
- bidon z wodą lub napojem izotonicznym to oczywistość, choć polecam raczej butelki Nalgene (lub podobne). Nie zawierają szkodliwego związku BPA, nie śmierdzą, nie brudzi się w nich ustnik, a w nocy mogą służyć za termofor.
Co zabrać na kilkudniową wycieczkę rowerową
Na wielodniowe wyprawy potrzebny jest zestaw kempingowy: namiot, śpiwór, mata, kuchenka.
Lampkę rowerową można zastąpić mocną czołówką, którą łatwo zamontować na kierownicy, a później używać w namiocie.
Lepiej mieć w pogotowiu papierową mapę, ale na bieżąco często nawigujemy za pomocą telefonu. Nie obejdzie się więc bez powerbanku (min. 10 000 mAh), przyda się również uchwyt do telefonu na ramę.
Kierownica powinna być wyposażona w rogi, umożliwiające zmianę pozycji rąk, co bardzo pomaga na długich dystansach. Z kolei lusterko poprawi bezpieczeństwo, podobnie jak kamizelka odblaskowa, która w wielu krajach jest obowiązkowa.
Na dłuższe wyprawy weźmy smar do łańcucha i zapas łatek.
Co zabrać do apteczki
Do apteczki zabierzmy najpotrzebniejsze leki: paracetamol, aspirynę, laremid, naproxen na obolałe mięśnie, maść łagodzącą obtarcia od siodełka i oparzenia oraz krem z filtrem, by im zapobiegać. Przyda się też bandaż elastyczny, plastry i woda utleniona. W moich sakwach zawsze są również preparaty odstraszające komary i łagodzące ukąszenia oraz wapno na uczulenie.
Podczas jazdy wypijamy od kilku do kilkunastu litrów wody dziennie. Minerały uzupełnimy izotonikami w proszku lub tabletkach.
Jak ubrać się na wyprawę rowerową
Dobór odzieży to sprawa indywidualna, ale raczej nie wystarczy cieniutka wiatrówka i szorty. Ja wożę kurtkę od deszczu, ultralekką puchówkę, termoaktywną bieliznę z długim rękawem i dwa T-shirty. Świetnie sprawdzają się spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami i buff.
Jak przewozić bagaż na rowerze
Rowerzyści pakują się zwykle w sakwy. Ostatnio jednak modny staje się bikepacking. Chodzi w nim o to, by uczynić rower lżejszym i bardziej zwrotnym, a co za tym idzie – docierać tam, gdzie nie dojechalibyśmy objuczeni. Małe torby mocowane w ramie, na kierownicy i pod siodełkiem wymuszają maksymalne ograniczenie ekwipunku.
Na początek lepiej spróbować więc tradycyjnego wyjazdu z sakwami na bagażniku. W supermarkecie dostaniemy podstawowy zestaw za kilkadziesiąt złotych, ale o niebo wygodniejsze są markowe, nieprzemakalne worki.