Jak zaoszczędzić w Londynie?
Taniej śpij
Najtańsze hostele oferują noclegi w pokojach wieloosobowych za 20 GBP, najłatwiej wyszukać je za pomocą wyszukiwarek hoteli. Sympatyczna atmosfera panuje w The Dictionary Hostel, który jak na londyńskie standardy wciąż jest tani. Za noc w pokoju wieloosobowym zapłacimy przynajmniej 27 GBP, www.thedictionaryhostel.com.
Taniej (ale pysznie) jedz
Supertanie i przepyszne, pieczone na miejscu w tradycyjny żydowski sposób bajgle z „salt beef” (obowiązkowa z musztardą i korniszonem) kupimy w słynnej piekarni działającej w Londynie od 44 lat Beigel Bake przy 159 Brick Lane. Beigel Bake jest czynna przez 24 godziny. Wiele podobnych piekarni istnieje w okolicy, lecz tak pyszne bajgle zjemy tylko tam.
Zagłębiem sprawdzonych i niedrogich restauracji azjatyckich, zwłaszcza wietnamskich, jest Kingsland Road, najlepsza z nich to Viet Grill (58 Kingsland Rd). Ceny sajgonek i owoców morza wahają się od 5 do 12 GBP.
Na tej samej ulicy można zjeść też prawdziwe fish & chips z dużą ilością octu w Faulkners (424-426 Kingsland Road).
A gdzieś pomiędzy tymi wszystkimi knajpkami mieści się ukryta w starej szopie na rowery Rochelle Canteen – najlepsza na szybki lunch. Kantyna to projekt małżeństwa, które stworzyło londyńską restaurację St.John.
Trochę dalej warto zajrzeć też do niedrogiej, rodzinnej restauracji japońskiej Asakusa (265 Eversholt Street, metro Mornington Crescent). Stała się ona tak popularna, że konieczna jest rezerwacja stolików.
Na lody koniecznie trzeba udać się do Gelupo. Lokal należy do właściciela słynnego Bocca di Lupo, przy 7 Archer Street w Soho.
Londyn rowerem
W 2010 roku Londyn przeszedł prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi m.in. o system wypożyczania rowerów. W całym mieście dostępne są rowery z czerwonym logo Santander Cycles. Jak działa komunikacja miejska w Londynie można sprawdzić na www.tfl.gov.uk. Przeczytamy na niej m.in. o zasadach korzystania i znajdziemy mapę stanowisk wypożyczalni. Wypożyczenie roweru na 24 godziny kosztuje 2 GBP, jazda przez pierwsze 30 min jest bezpłatna.
Na stronie przeczytamy również, jak używać i gdzie kupić (można zamówić online do domu) Oyster Card. Jej zakup znacznie obniża koszty podróży londyńską komunikacją.
Darmowe zwiedzanie
Wejście do wielu muzeów w Londynie jest darmowe; niektóre działają dłużej w piątki. Bezpłatnie zobaczymy m.in.:
- British Museum, czynne 10-17.30,
- National Gallery, czynna 10-18.00, w piątki do 21.00,
- Natural History Museum, czynne 10-17.50,
- Science Museum, czynne 10-18.00,
- Victoria and Albert Museum, czynne 10-17.45, w piątki do 22.00,
- Tate Britain, czynna 10-18.00,
- Bank of England Museum, czynne 10-17.00, od poniedziałku do piątku,
- Museum of London, czynne 10-18.00,
- National Portrait Gallery, czynna 10-18.00, w piątki do 21.00,
- Saatchi Gallery, czynna 10-18.00.
Zakupy
Na zakupy warto wybrać się na targowisko. Odbywają się one w określonych miejscach w określone dni, najwięcej w weekendy. W sobotę wybierzcie się na Broadway Market, jeden z najciekawszych lokalnych targów, gdzie sprzedaje się jedzenie, ubrania i starocie, www.broadwaymarket.co.uk.
Czynny między 9-17.00.
W sobotę lub niedzielę warto także pójść na zakupy do Brick Lane Market, na którym można dostać wszystko – od ubrań po meble (Brick Lane, Spitalfields, E1 6RL), www.bricklanemarket.com.
Czynny między 11-18.00 (w sobotę) i 10-17.00 (w niedzielę).
Więcej ubrań i akcesoriów z historią w Beyond Retro lub Absolute Vintage.