Kuchnie świata

Cały świat na jednym talerzu. Tak smakuje Chile

kuchnia.tv, 4.03.2016

Empanadas

fot.: www.shutterstock.com

Empanadas
Burzliwe losy Chile czuć także w kuchni. Potrawy pachną zapachami całego świata, ale na talerzu dominują wpływy Indian i Hiszpanów.

Chilijskie menu

W kuchni Chile wyczuwalne są smaki hiszpańskie, niemieckie i greckie, które przywędrowały do Ameryki Południowej w okresie kolonizacji. Z powodu położenia nad oceanem Chilijczycy spożywają mnóstwo ryb (pyszne zupy rybne) i owoców morza (małże, krewetki, langusty, ośmiornice, homary), ale popularne są również gulasze wołowe, a z wegetariańskich dań, te na bazie kukurydzy (np. humitas – kukurydziane liście z farszem serowym).

NA TEMAT:

Wiele potraw występuje w kuchni innych krajów Ameryki Południowej, choć różnią się między sobą np. intensywnością przypraw. Do najpopularniejszych należy gulasz z małży, tzw. caldillo de almejas, i zupa rybna zwana sopa de mariscos. Ze zwierząt morskich, ale i z mięsa zwierząt hodowlanych, przyrządza się curanto, czyli mięso duszone z warzywami w dole w ziemi, wyłożonym kamieniami, pod którymi pali się ogień. Popularne jest też łączenie mięsa i ryżu (lub ziemniaków) z kawałkami warzyw, najczęściej dyni – tzw. cazuela. Ugrillowane mięso w Chile kryje się pod nazwą asado. Na pewno spotkacie się też z empanadas, czyli pierogami faszerowanymi mieloną wołowiną z dodatkiem oliwek, rodzynek i ostrej papryczki. Mogą występować w wersji z owocami morza.

Chile, cazuela

Cazuela (fot. shutterstock.com)

Chile, empanadas

Przygotowywanie empanadas (fot. shutterstock.com)

Wino, które podbiło świat

Chile słynie także z oliwy i wina. To ostatnie jest nawet jego głównym produktem eksportowym. Jednak dawniej jakość chilijskich trunków nie cieszyła się dobrą opinią. Winiarnie kupowali przeważnie bogacze i raczej tylko dla własnej przyjemności niż w celach biznesowych. Dopiero gdy Chilijczycy zaczęli doceniać na szeroką skalę panujące w kraju warunki klimatyczne, które znakomicie sprzyjają uprawie winorośli, produkcja wina stała się dość powszechna. Zastosowanie nowoczesnych metod wytwarzania poprawiło m.in. klarowność trunku. Chilijscy winiarze sprowadzali do swoich winnic ekspertów i enologów z Europy m.in. innymi z Francji. Sami również kształcili się u najlepszych. Wielu Europejczyków gotowych porzucić tradycyjne sposoby uprawy win jakościowych przeniosło swoje plantacje właśnie do otulonego przez Andy Chile, gdzie koszt produkcji jest sporo niższy w Europie. Wina chilijskie zaczęły podbijać świat! Stąd pochodzą słynne na świecie wina największego w Ameryce Południowej producenta Concha y Toro.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.