W kuchni tajskiej po głównym posiłku raczej nigdy nie podaje się ciężkich, słodkich dań. Elegancko podawane w małych czarkach desery są z reguły lekkostrawne.
Tajlandia na słodko
Popularny poobiedni przysmak kluay buat chee to kawałki bananów duszone w słodkiej, aromatycznej śmietance kokosowej. Deser podaje się na ciepło.
Mieszkańcy Tajlandii zajadają się również kawałkami kasztana wodnego, którego obtacza się w mące z tapioki. Czerwone kuleczki (thap thim krawb) serwuje się ze słodzoną śmietanką kokosową i lodami.
Na większych targach spożywczych w Bangkoku sprzedawcy zawsze mają do zaoferowania dużo przeróżnych słodkości – od kandyzowanych owoców po leguminy z jajek, cukru palmowego i śmietanki kokosowej. Można je kupić zazwyczaj w formie kostek owiniętych w liście bananowca. To prawdziwe bomby kaloryczne!
Khanom buang
Wiele słodkich przekąsek w Tajlandii powstaje w zaskakująco pomysłowy sposób ze zwykłych składników. Można zjeść np. kisiel, który swój kuszący smak zawdzięcza... zeszklonej cebuli.
Uliczni sprzedawcy przygotowują słodycze na bieżąco, a potem sprzedają je na pniu w torebkach. Do takich specjałów należą tradycyjne tajskie przysmaki khanom buang, które przypominają chrupiące naleśniki albo tacos. Khanom buang to cieniutkie wafelki wypełnione kokosem, strzępkami żółtka ugotowanego w syropie, cukrowym kremem oraz... słodzonymi suszonymi krewetkami i kolendrą.
Leguminy
Przepyszna legumina sangkhya maphrao awn przyrządzana jest z gęstej śmietanki kokosowej, cukru palmowego i jajek. Wszystkie składniki dusi się w młodym orzechu kokosowym lub w małej dyni.
Khao laam, znane także jako kralan, to kleik ryżowy (z ryżu białego lub czarnego) zmieszany z kokosem, cukrem i czerwoną fasolą albo innym dodatkiem. Gotuje się go w zamkniętych kawałkach bambusa. Ta słodka potrawa popularna jest również w innych częściach Azji Południowo-Wschodniej.
Danie taeng thai nam kati składa się z pokrojonego w kostki melona wymieszanego z lodem i posłodzoną, aromatyzowaną śmietanką kokosową.
Tradycyjny tajski przysmak khanom mo kaeng przypomina budyń ze śmietanki kokosowej i jajek; zagęszczony jest mączką sojową. Występuje w wielu przeróżnych wariacjach na terenie całej Tajlandii.
Kluay khaek to plastry banana umoczone w kokosie i obtoczone w mące, a następnie usmażone na głębokim tłuszczu na chrupko.
Pod słowem katit kryją się lody kokosowe.