Kuchnie świata

Skąd wywodzą się oryginalne polskie smaki? Prawda leży pośrodku

kuchnia.tv, 4.09.2018

Pierogi

fot.: shutterstock.com

Pierogi
Przez niemal pół wieku polskie smaki kojarzyły się głównie z mielonymi i pomidorówką serwowanymi w PRL-owskich jadłodajniach. Wraz ze zmianą systemu politycznego zmieniło się podejście do rodzimej kuchni. Dziś jesteśmy w pełni świadomi jej bogactwa.

Kuchnia, która została wykreowana po II wojnie światowej, kompletnie zniszczyła obraz tradycyjnej kuchni polskiej. W gastronomii zapanowała kulinarna nuda i jednolitość. Tradycja podtrzymywana była jedynie w regionalnych kuchniach ludowych oraz w zaciszu niektórych domów. Poza tym na długie lata zapomniano o prawdziwych polskich smakach. Całe szczęście nasza kuchnia odzyskała bogaty wachlarz aromatów, co zawdzięczamy w dużej mierze regionom. To właśnie w nich, a także w dawnej kuchni szlacheckiej, tkwi esencja kuchni polskiej ceniącej naturalność i jakość składników.

NA TEMAT:

Mazowsze kolebką kuchni staropolskiej

Mazowsze to jeden z najbardziej zróżnicowanych kulinarnie regionów Polski. Widoczne są tutaj wpływy zarówno lokalne (np. kurpiowskie, kujawskie), jak i światowe. Te ostatnie czuć zwłaszcza w Warszawie. Od XVI wieku, gdy Warszawa stała się stolicą Polski, poziom tutejszej kuchni znacznie się poprawił. Ponadto w czasach Królestwa Kongresowego miasto musiało dbać o zachowanie polskości również pod względem kulinarnym. W związku z tym kuchnia Mazowsza zyskała miano typowej kuchni staropolskiej. Na stołach królowały gotowane kasze, czarnina, pieczone kaczki (faszerowane nadzieniem z podrobów, pietruszki i bułki), zupa grzybowa czy żur, a w samej Warszawie – flaczki po warszawsku.

Tradycyjna kuchnia Mazowsza bazowała na przepisach ludowych. Stolica regionu natomiast obfitowała w potrawy inspirowane innymi krajami. W dobie mody na francuszczyznę salony podbijała wyszukana kuchnia francuska, a obok niej bogata kuchnia rosyjska godna carów. Tutaj zdecydowanie należy wymienić szlachetnego jesiotra w śmietanie czy bliny z wykwintnym kawiorem.

Żurek
Żurek, fot. shutterstock.com

Oryginalne polskie smaki

Zmieniające się na przestrzeni wieków granice Polski spowodowały napływ nowych smaków. Także silne oddziaływanie krajów ościennych zdecydowanie zmieniły naszą rodzimą tradycję kulinarną. Widać w niej wpływy rosyjskie, niemieckie, austriackie, żydowskie, francuskie i litewskie. Dlatego tak trudno jednoznacznie określić stopień polskości konkretnego dania. Dzięki przywiązaniu do własnych korzeni polska kultura kulinarna zdołała przetrwać. W całym kraju zjemy wyjątkowe dania, które na stałe wpisały się do kanonu kuchni polskiej:

  • zupy: czarnina, żur, barszcz czerwony, grzybowa, flaczki,
  • mięsiwa, zwłaszcza dziczyzna, oraz dania z drobiu hodowlanego – kaczka pieczona z jabłkami czy kurczęta faszerowane,
  • gołąbki,
  • bigos,
  • pierogi (ile regionów, tyle przepisów).

Od dawien dawna bazujemy na składnikach, które dawała polska ziemia, takich jak zboża, kasze, fasola i groch. Dzięki wpływom ze świata polska kuchnia, zwłaszcza ta dworska, mogła ewoluować. Królowa Bona Sforza wprowadziła na nasze stoły liczne warzywa, czyli włoszczyznę, a podróżujący licznymi w Polsce szlakami handlowymi kupcy pozostawili przyprawy orientalne i owoce. W okresie zawirowań historycznych, w wyniku których traciliśmy wolność i dumę, często sięgano do kuchni staropolskiej, by choć w tej sferze zachować ojczystą tradycję.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.