Chcemy, by ten dzień był świętem francuskiej kuchni, pełnej inwencji, żywej i otwartej, a jednocześnie wiernej temu, co rozsławiło ją na świecie: połączeniu jedzenia z przyjemnością, towarzyskim spotkaniem, smakiem wyśmienitych produktów i szacunkiem dla dobrej kuchni – czytamy w komunikacie prasowym Atout France.
Smak Francji
Projekt „Goût de France” (Smak Francji) jest wspólną inicjatywą Alaina Ducasse’a, uważanego za najlepszego kucharza na świecie, i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. W ramach akcji szefowie kuchni ze 150 krajów będą serwować w swoich restauracjach „menu à la française”: aperitif, zimną i ciepłą przystawkę, danie główne (z rybą, owocami morza lub mięsem), przekąskę z francuskim serem, deser z czekoladą, wino i digestif (kieliszek mocniejszego alkoholu na trawienie).
W pierwszej edycji „Goût de France” wzięło udział ponad 1300 szefów kuchni z całego świata, prowadzących lokale bardzo różnego typu: od zwykłych bistro aż po eleganckie i znane restauracje. Kucharze mają za zadanie zaproponować takie menu, które eksponowałoby wszystkie walory francuskiej kuchni. Powinno więc opierać się na sezonowych, świeżych produktach z miejscowych upraw, zawierać dużo różnorodnych warzyw, a mało takich składników, jak tłuszcz, cukier i sól. Potrawy powinny być przygotowane z poszanowaniem zasad zdrowego odżywiania i środowiska naturalnego.
37 francuskich kolacji w Polsce
Do akcji przyłączyły się również francuskie ambasady, konsulaty i instytucje kulturalne na całym świecie. W tych miejscach 19 marca też będzie okazja degustować francuskie smaki. W Polsce będzie promować je w sumie 37 restauracji. W swojej warszawskiej rezydencji uroczystą kolację wyda również Ambasador Francji Pierre Buhler.