Warto wiedzieć

Skandynawia na wyciągnięcie ręki. Bo eko nie znaczy drożej

Materiały promocyjne / Michał Witkowski / Skanska Residential, 11.03.2016

Osiedle Mickiewicza - wizualizacja mieszkania

fot.: materiały promocyjne

Osiedle Mickiewicza - wizualizacja mieszkania
Często możemy spotkać się z opinią, że produkty przyjazne środowisku są drogie. To wyobrażenie nierzadko jest mylne, co obrazują wyniki badania przeprowadzonego przez World Business Council for Sustainable Development, w którym osoby zapytane o szacunkowe koszty zielonych rozwiązań w budownictwie średnio zawyżały je aż o 17%. Tymczasem rzeczywiste dodatkowe nakłady poniesione na zielone rozwiązania w przeanalizowanych ok. 150 budynkach nie przekraczały 2%.

Ten dość powszechnie funkcjonujący mit wynika m.in. z niskiej świadomości dotyczącej z zielonego budownictwa i energooszczędnych rozwiązań. Jak wynika z sondażu opinii publicznej „Energooszczędność w moim domu”, Polacy wciąż nie wiedzą co pochłania najwięcej energii w ich domach i na czym mogliby zaoszczędzić.

NA TEMAT:

Certyfikat gwarancją oszczędności

3 na 5 badanych osób deklaruje, że kupuje produkty przyjazne środowisku tylko wtedy, gdy kosztują tyle samo lub mniej niż zwykłe, ale tyle samo osób jest w stanie zapłacić więcej za produkt ekologiczny, jeśli wygeneruje oszczędności w przyszłości. Dobrym przykładem są budynki ekologiczne.

Budynek dzięki wyposażeniu części wspólnych w oświetlenie LED zużywa nawet 70-80% mniej energii elektrycznej w częściach wspólnych. Mieszkańcy oszczędności odczuwają także poprzez inne energooszczędne rozwiązania, takie jak sensory ruchu i zmierzchu, optymalne parametry termoizolacyjne i energetyczne, dzięki którym oszczędności kosztów utrzymania części wspólnych mogą sięgać nawet 10%.

Cena za mkw. takich mieszkań nie odbiega od standardu rynkowego właściwego dla segmentu mieszkań o podwyższonym standardzie. Gwarancją wartości produktów ekologicznych są międzynarodowe certyfikaty. Warto o nie pytać. Dzięki temu mamy pewność, że dany produkt czy budynek został faktycznie zweryfikowany pod kątem parametrów środowiskowych przez niezależnych ekspertów.

Nadchodzące zmiany

W ubiegłym roku sprzedaż dóbr wyprodukowanych przez marki, które deklarują zrównoważony rozwój z myślą o środowisku, wzrosła o 4% w skali globalnej, podczas, gdy sprzedaż firm nie angażujących się w kwestie środowiskowe poprawiła się o mniej niż 1%.

Tę zmianę zaczynamy zauważać także w Polsce, o czym może świadczyć fakt, że na warszawskim Osiedlu Mickiewicza sprzedaliśmy 80% mieszkań na rok przed oddaniem inwestycji do użytku. I choć daleko nam jeszcze do Szwecji, która została uznana za najbardziej zrównoważony kraj świata, to z pewnością zaczynamy zmierzać w odpowiednim kierunku.

Przykład eko produktu z certyfikatem

Osiedle Mickiewicza Skanska to pierwsze osiedle mieszkaniowe w Polsce i jedno z 450 w Europie certyfikowane w systemie BREEAM. W przyznawaniu tego certyfikatu bierze się pod uwagę takie cechy budynku, jak m.in.: jakość środowiska wewnętrznego, efektywność energetyczną, dostępność transportową, materiały i konstrukcję, czy gospodarkę wodą i odpadami.

W Skanska Residential Development Poland zdecydowaliśmy, że wszystkie nasze inwestycje mieszkaniowe będziemy certyfikować środowiskowo. Takie rozwiązanie to także gwarancja, że budynek utrzyma swoją wartość w przyszłości.

W najbliższych planach mamy realizację projektu na Pradze-Południe i dwóch projektów na Mokotowie.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.