W środę, 13 czerwca, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarta zostanie wystawa „Kierunek Namibia”. Potrwa do końca września. Dla zwiedzających będzie podróżą po fascynujących okolicach Pustyni Namib.
NA TEMAT:
Wernisaż wystawy: 13 czerwca 2012, godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 13.06 - 30.09.2012 r.
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny
Republika Namibii swoją nazwę zawdzięcza pustyni Namib, która zajmuje około 15 procent powierzchni kraju i rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża. Pustynia rozpoczyna się na terenie Angoli, ale jej główna część leży właśnie w Namibii. Namib w języku nama oznacza „olbrzymi” albo – w innym tłumaczeniu – „miejsce gdzie nic nie ma”. Wbrew pozorom jest to jednak niezwykle interesujący, szczególnie przyrodniczo, teren.
W lutym tego roku zakończył się pierwszy etap badań naukowych w Namibii, które podjął Dział Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Trwał miesiąc i prowadzony był w ścisłej współpracy z prof. dr. hab. Grzegorzem Kopijem (Department of Integrated Environment Sciences, Faculty of Agriculture and Natural Resources University of Namibia).
Pokłosiem tych działań jest wystawa „Kierunek Namibia”, która otwarta zostanie w środę, 13 czerwca, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i potrwa do końca września. Będzie to dla zwiedzających swoista podróż po „czarnym lądzie” okolic Pustyni Namib, ukazująca bogactwo flory i fauny tego regionu. Wystawa podzielona zostanie na segmenty: Park Narodowy Etosha, duże ssaki Afryki, ptaki, elementy etniczne, owady i badania. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będą na pewno olbrzymie elementy szkieletów największych ssaków Afryki.
Po zakończeniu ekspozycja pokazywana będzie w całej Polsce. Zawita między innymi do zaprzyjaźnionych z Muzeum placówek muzealnych i edukacji ekologicznej w Wieluniu, Radomsku, Rogoźnie, Nadleśnictwie Kędzierzyn czy w Krakowie.
Podczas ekspedycji zebrano olbrzymi materiał badawczy. Samych owadów przywieziono kilkanaście tysięcy. Oprócz tego do Muzeum Górnośląskiego trafiło wiele eksponatów zbieranych pod kątem wystawy. Ekspedycja naukowa to również wiele dodatkowych wrażeń i przypadkowych spotkań z lokalnym folklorem rejonów Kaokoland i Damaraland. Na zdjęciach prezentowanych w ramach wystawy podziwiać można nie tylko piękno dzikiej przyrody, ale również urodę kobiet Himba i Herero.
Kuratorzy wystawy: Roland Dobosz (Dział Przyrody Muzeum Górnośląskiego), Andrzej Imiołczyk (Pracownia Preparacji Muzeum Górnośląskiego), dr hab. Grzegorz Kopij (Department of Integrated Environment Sciences, Faculty of Agriculture and Natural Resources University of Namibia)