1. Wspinaj się w Jurze
Jura Krakowsko-Częstochowska to chyba najpopularniejszy region do nauki wspinania w Polsce. Jest tu wiele szkół, oferujących kursy wspinaczkowe w podobnych cenach. Jeśli nie wiesz na pewno, czy to coś dla ciebie, nie zaczynaj od tygodniowego kursu skałkowego, ale umów się z instruktorem na jeden dzień.
2. Odkryj Jurę konno
Przejedź się odcinkiem Transjurajskiego Szlaku Konnego. Jedno- lub wielodniowe rajdy organizuje m.in. Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach. W przypadku kilkudniowej wycieczki, cena za dzień (włącznie z wyżywieniem i noclegiem) wynosi 200-250 zł od osoby. W okresie wakacyjnym w soboty i niedziele organizowane są minirajdy, trwające 5-6 godzin i prowadzące trasami Dolinek Jurajskich lub Garbu Tenczyńskiego.
Wspinaczka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (shutterstock.com)
3. Spłyń Białką
Wsiądź do pontonu i spłyń rzeką Białką w Lelowie. Do wyboru jest 6-kilometrowa Trasa Rodzinna oraz trudniejsza, 18-kilometrowa Trasa Przygodowa (minimalny próg wiekowy to 14 lat). Po drodze mija się ruiny starych młynów, zwalone drzewa, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć można bobry.
4. Odwiedź Park Miniatur w Piasku
W parku zobaczymy makiety najstarszych zamków w Polsce w skali 1:25 i repliki machin oblężniczych. Po wielu miesiącach gromadzenia materiałów archiwalnych architekci miniatur odtworzyli ze szczegółami krajobrazowymi cały Szlak Orlich Gniazd. Obok działają również inne parki tematyczne, które razem tworzą kompleks rozrywkowy „Ogrodzieniec”. Na Podzamczu wejdziemy do Domu Legend i Strachów i zabawimy się w Parku Doświadczeń Fizycznych. Bilety kosztują po 12 zł.
5. Poznaj lokalną tradycję
W Nawojowej Górze można nabyć oryginalne kapcie, wyplatane ze słomy kukurydzianej. Dumą Olsztyna są anioły, wychodzące spod dłuta Jana Wewióra. W Jerzmanowicach kupimy wyroby z drewna, a w Przeginii – wyroby kowalstwa artystycznego. Z kolei w Kuźnicy Starej własnoręcznie wykonamy figurkę lub dzbanek z gliny.