Atrakcją Zakopanego jest... atmosfera
Historia pępka świata rozpoczyna się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy słynny lekarz warszawski Tytus Chałubiński zaczyna kierować pod Tatry swoich pacjentów. Tutejszy klimat dobrze wpływa na choroby płuc, można też złapać głębszy oddech od narzuconych pod zaborami zasad i nakazów. W Zakopanem rozmawia się swobodniej, tańczy dłużej i śmieje głośniej. Przyjezdni czerpią stąd energię – połączenie gór, kultury ludowej i salonów daje twórczy zapłon.
Śladami Witkiewicza
Stanisław Witkiewicz tworzy styl zakopiański. W Willi Koliba – jednym z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego i jednocześnie jednej z ważniejszych atrakcji Zakopanego – można dzisiaj zobaczyć esencję stylu Witkiewicza. Pobliska chata góralska przy Drodze do Rojów pokazuje za to kulturę ludową, źródło tego stylu i jego inspiracje.
Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza
W 2011 roku otwarto w willi Oksza najbardziej multimedialną filię Muzeum Tatrzańskiego. Największe emocje wzbudza ostatnia sala, gdzie na ścianach wiszą zdjęcia i portrety ze słynnej zakopiańskiej Firmy Portretowej S.I. Witkiewicza. Wszystkie niepokojące, wręcz demoniczne, ze specjalnym kodem Witkacego, z którego wyczytać można pod wpływem mieszanki jakich substancji tworzył w danej chwili.
Wszystkie prace, które znalazły się w Okszy, powstały w Zakopanem lub były nim i Tatrami inspirowane.
Kultura ludowa
– Góry i kultura ludowa wciąż inspirują zakopiańskich twórców, musimy tylko uciec od dosłowności, której jest w tym mieście aż nadto – przekonuje Jarosław Hulbój, rzeźbiarz i designer. – Wszyscy tutaj mieszkamy i działamy, na styku sztuki i designu, są wśród nas fotografowie, rzeźbiarze, malarze, projektanci. Chcemy w Zakopanem mieć swoje miejsce – dodaje.
Swoją pracą (m.in. takie projekty, jak Radio Zakopane czy Materia Rzeczy) artyści chcą przekonać mieszkańców do ładu i piękna, aby reszta miasta nie zaczęła przypominać Krupówek.
– Brzydota nie jest bowiem tylko brzydka, jest wręcz nieetyczna! Ulice Zakopanego są zaśmiecone i architektonicznie, i reklamami. Tutaj brakuje dobrego designu.
Można się z tym zgodzić lub nie, faktem jest, że do Zakopanego wciąż ściągają turyści z całej Polski i zza granicy. Co przyciąga wszystkich do stolicy polskich Tatr?
15 największych atrakcji Zakopanego
W galerii przeczytasz o najważniejszych atrakcjach Zakopanego. Dowiesz się m.in., skąd najlepiej widać Giewont, gdzie spotykała się zakopiańska bohema i gdzie zjesz najsmaczniejszy, tradycyjny obiad. >>> Przejdź do galerii
Widok na Giewont, fot. Shutterstock.com
Chcesz poznać więcej ciekawych miejsc w Polsce? Polub nasz fanpage na Facebooku i bądź na bieżąco!
Poznawaj atrakcje Zakopanego z głową! Co spakować na wycieczkę w Tatry?
- okulary przeciwsłoneczne z soczewkami barwionymi wyposażonymi w filtr UV, które dadzą Ci 100%-ową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Osoby ze zdiagnozowaną wadą wzroku powinny zaopatrzyć w okulary z soczewkami fotochromowymi.
- odpowiednie buty trekkingowe. Takie, które będą właściwie trzymały stopę, a przede wszystkim kostkę, a jeśli tak, powinny sięgać poza jej wysokość. Buty górskie powinny mieć również głęboko profilowaną podeszwę, która dobrze trzyma się podłoża.
- do plecaka warto zapakować wodę i przekąski, nawet jeśli planujemy zatrzymywać się w schroniskach górskich.