Ciekawe miejsca w Polsce

To idealny czas na obserwacje nieba! Kiedy jest nów Księżyca w październiku?

Agnieszka Morawska, 30.09.2021

To idealny czas na obserwacje nieba! Kiedy jest nów Księżyca w październiku?

fot.: Syaibatul Hamdi/Pixabay

To idealny czas na obserwacje nieba! Kiedy jest nów Księżyca w październiku?
Nów Księżyca to ulubiony czas amatorów obserwacji nocnego nieba. Srebrny glob przypomina wtedy sierp i kojarzy się z fotelem, na którym mogłyby zasiąść Pan Twardowski. Nasz naturalny satelita jest mniej widoczny, a dzięki temu sklepienie ciemniejsze. Warto wtedy wybrać się do parku ciemnego nieba i w pełni rokoszować się widokiem gwiazd. Kiedy jest nów Księżyca w październiku 2021? I gdzie znajdują się parki ciemnego nieba w Polsce?

Nów Księżyca w październiku 2021 wypada w najbliższą środę. Dokładnie 6 października o godzinie 13:05. Jednak już wtorkowy wieczór i kolejnych kilka, będą sprzyjały nocnej obserwacji nieba. Nów to jedna z faz Księżyca, w której nasz satelita znajduje się między Słońcem a Ziemią, czyli jest w koniunkcji ze Słońcem patrząc z Ziemi. Wtedy cała strona Srebrnego Globu widziana z naszej planety jest w cieniu, dlatego Księżyc jest niemal niewidoczny. I to jest idealny czas, by wybrać się do parku ciemnego nieba, oberwać gwiazdy, planety, a nawet Drogę Mleczną. W Polsce są dwa takie miejsca. Gdzie?

DALSZA CZEŚĆ TEKSU POD QUIZEM

NA TEMAT:

Park ciemnego nieba w Polsce. Gdzie widać Drogę Mleczną?

Park ciemnego nieba to specjalnie wyznaczony obszar chronionej, naturalnej ciemności przed zanieczyszczeniem światłem. W Polsce funkcjonują dwa takie miejsca i podobnie jak rezerwaty przyrody, pełnią nie tylko funkcje ekologiczne, ale również edukacyjne. Pierwszym parkiem ciemnego nieba w naszym kraju i zarazem drugim w Europie był Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN). Został utworzony w listopadzie 2009 r. na terenie Gór Izerskich w ramach projektu Astro Izery. Zajmuje powierzchnię 75 km² i zlokalizowany jest zarówno po Polskiej jak i po Czeskiej stronie łańcucha górskiego. To pierwszy tego typu transgraniczny obszar na świecie. Punkt obserwacyjny znajduje się przy schronisku Orle. Dostanie się do niego, nie jest trudne, ale wymaga kilkukilometrowego marszu. Drugi park ciemnego nieba w Polsce powstał w Bieszczadach w 2013 roku. Jego powierzchnia obejmuje tereny Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie", czyli w Polsce to: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy. W Bieszczadzkim Parku Gwiezdnego Nieba z teleskopem lub lornetką możemy dostrzec około 7,5 tysiąca gwiazd. Najpopularniejszym punktem widokowym są Lutowiska oraz parking przy przełęczy Wyżna.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.