Jarmarki wielkanocne wracają na rynki wielu polskich miast. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią w 2022 roku barwne pisanki, okazałe palmy i przysmaki z całego świata znów będą cieszyć oczy mieszkańców oraz turystów w Katowicach i Krakowie. Na jarmark wielkanocny w Katowicach zjadą wystawcy z Węgier i Turcji. Nie zabraknie także lokalnych przysmaków oraz ukraińskiego barszczu lub pierogów, a dochód z ich sprzedaży będzie wsparciem dla obywateli Ukrainy. Z kolei jarmark wielkanocny 2022 w Krakowie odsłoni przed mieszkańcami i turystami nową jakość, ale przy zachowaniu wiekowych tradycji. Sprawdź szczegóły i atrakcje tegorocznych jarmarków wielkanocnych w Krakowie i Katowicach.
NIE PRZEGAP: Tu podreperujesz zdrowie. Wczasy w Polsce dla całej rodziny z dopłatą od państwa
Jarmark wielkanocny 2022. Katowice – data i atrakcje
Jarmark wielkanocny 2022 w Katowicach startuje już w piątek 1 kwietnia i potrwa do Wielkiego Piątku czyli 15 kwietnia. Na katowickim rynku pojawią się wystawcy z Polski, Węgier i Turcji. Coś dla siebie znajda tu zarówno smakosze jak i poszukiwacze wielkanocnych ozdób. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci. Na najmłodszych czekają: karuzela, kolejka elektryczna i „mega-kura" puszczająca bańki mydlane. Katowicki rynek ozdobią także ogromne figury zajączka, pisanki, czy koszyczka. Atrakcją mogą być także foto displeje z motywami świątecznymi. Warsztaty dla dzieci i animacje poprowadzą animatorzy przebrani za królika i pisankę.
Wielkanoc to czas, który chcemy spędzać w gronie rodziny, przyjaciół i najbliższych osób. Jednym z miejsc, gdzie jak co roku będzie można poczuć klimat Wielkanocy oraz znaleźć wszystko, co niezbędne do udekorowania domu i stołu na święta będzie nasz katowicki Jarmark Wielkanocny. Na stoiskach znajdziemy m.in. pisanki wykonywane różnymi technikami ludowymi, stroiki, wiosenne wianki, bukszpany, palmy, rzeźbione świece oraz koszyczki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Tegoroczny jarmark wielkanocny w Katowicach to 37 punktów handlowych podzielonych na strefy handlową i gastronomiczną. Stoiska będą czynne od godz. 10.00 do 19.00, a strefa gastronomiczna do godz. 22.00.
Mimo radosnego charakteru jarmarku organizatorzy nie zapominają o wojnie w Ukrainie. Dlatego nie zabraknie punktów, które umożliwią wparcie naszych sąsiadów.
W związku z trwającą wojną w Ukrainie będzie można włączyć się także w pomoc dla uchodźców. Na jarmarku będzie można zakupić przygotowane przez obywateli Ukrainy barszcz ukraiński i pierogi, a pozyskane z tego tytułu środki zostaną przeznaczone na wsparcie uchodźców. Dodatkowo będzie też prowadzona zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji UM w Katowicach.
Jarmark wielkanocny 2022. Kraków – data i atrakcje
Jarmark wielkanocny 2022 w Krakowie rozpoczyna się w czwartek, 7 kwietnia i potrwa aż do świątecznego poniedziałku czyli 18 kwietnia. Krakowski jarmark wielkanocny należy do jednych z najpiękniejszych i najstarszych w Polsce. W wydarzenie wpisują się takie tradycje, jak Emaus, Rękawka czy Festiwal Misteria Paschalia. W trakcie targów swoje produkty zaprezentuje około 80 wystawców. Oprócz tego organizatorzy przygotowali sporo atrakcji. M.in. występ zespołu pieśni i tańca „Krakowiacy” na otwarcie. W Niedzielę Palmową zaplanowano specjalny pochód, który ruszy sprzed Barbakanu. Nie zabraknie także tradycji wielkanocnych z Małopolski.
Jak czytamy na stronie internetowej krakowskiego magistratu „tegoroczna odsłona targów to także nowa linia graficzna, zaprojektowana przez artystkę Marzenę Koperską, w której nie zabraknie nawiązania do folkloru i tradycji zwierzynieckich oraz wykorzystania lokalnych motywów wielkanocnych z drzewkiem emausowym na czele”. Konkurs na takie drzewko przygotowało Muzeum Krakowa.
„Przez wiele lat podczas odpustu Emaus można było kupić oryginalną pamiątkę ‒ drzewko życia. Tradycja ta sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Drzewko symbolizowało również budzenie się przyrody do życia. Muzeum Krakowa przywraca tę wyjątkową krakowską tradycję i od ośmiu lat zaprasza do udziału w konkursie na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe - informuje krakowski magistrat.
Wśród atrakcji tegorocznego jarmarku wielkanocnego w Krakowie są także Pasje w Niedzielę Palmową, odpust w Emaus oraz tradycyjne Święto Rękawki. O tradycjach wielkanocnych w Małopolsce i innych częściach kraju piszemy na podroze.pl TUTAJ. Szczegółowy program tegorocznego jarmarku wielkanocnego w Krakowie jest dostępny na stronie internetowej krakow.pl.