Pojezierze Mazurskie
Żeglarstwo, mimo że cieszy się największą popularnością wśród turystów, nie jest jedyną formą aktywnego spędzania czasu na Mazurach.
Na okolicznych rzekach często spotkamy też miłośników kajakarstwa. Jedną z najpiękniejszych tras jest Krutynia (około 100 km), która biegnie przez kilkanaście polskich jezior.
Nizinne tereny sprzyjają również wycieczkom rowerowym oraz przejażdżkom konnym.
Poza malowniczymi jeziorami, swoisty krajobraz Mazur tworzą także tętniące życiem puby i tawerny. Oprócz zjedzenia świeżej ryby oraz wysłuchania szant, zazwyczaj możemy w nich również wypożyczyć jachty, kajaki lub inny sprzęt wodny.
Jeziora w Tatrach
Wielu turystów, poza wspinaczkami górskimi, w Tatry przyciągają również wkomponowane w krajobraz gór jeziora. Jest ich blisko 200. Różnią się nie tylko rozmiarami, ale także dostępnością.
Największym powierzchniowo i zdecydowanie najpopularniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko. Wiąże się z nim wiele góralskich legend i podań. Jedno z nich mówi o rzekomym połączeniu stawu z Morzem Adriatyckim.
Nie mniejszą popularnością cieszy się Dolina Pięciu Stawów, przez wielu uważana za obowiązkowy punkt do zobaczenia podczas pobytu w Tatrach. Malownicze akweny znajdują się u zbocza masywu górskiego Miedziane.
W Tatrach znajdziemy też wiele mniejszych akwenów. Jednym z nich jest Zadni Mnichowy Stawek – najwyżej położone jezioro w Polsce. Jego powierzchnia wynosi jedynie 0,04 ha. Jeziorko jest pokryte lodem przez znaczną część roku.
Najciekawsze jeziora w Polsce
Wybraliśmy 15 najbardziej malowniczych polskich jezior – sprawdźcie w galerii, gdzie można cieszyć się błogą ciszą, gdzie pożeglować, a gdzie popływać kajakiem.
Czarny Staw pod Rysami, fot. Shutterstock.com