Zamki w Polsce przyciągają turystów o każdej porze roku. Latem największa popularnością cieszą się te położone na terenie wakacyjnych kurortów. W roku szkolnym szkolne wycieczki szturmują te o dużym znaczeniu historycznym. W okolicach listopada najwięcej osób odwiedza zabytkowe rezydencje, w których ponoć straszy. Kilka wieków temu Polska była jedną z największych europejskich potęg. Niestety na skutek niefortunnego położenia geopolitycznego Rzeczpospolita wielokrotnie musiała zmagać z się z najazdami sąsiadów. O przeszłości i bogatym dziedzictwie kulturowym naszego kraju przypominają dziś zamki obronne i reprezentacyjne pałace. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie powstały z rozkazu polskich władców. Część z nich, tak jak zamek w Malborku, została zbudowana przez Zakon Krzyżacki. Jakie są najciekawsze Zamki w Polsce?
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
NA TEMAT:
Zamki w Polsce. Mazowsze
Centralny region Polski to przede wszystkim niziny, przez co teren ten od zawsze był trudny do obrony przed najeźdźcami. Dlatego też już we wczesnym średniowieczu na Mazowszu powstawało wiele zamków obronnych.
W odrestaurowanym zamku neogotyckim w Opinogórze znajduje się dziś Muzeum Romantyzmu, z kolei w zamku w Pułtusku otworzono zespół hotelowo-rekreacyjny Dom Polonii.
Warszawa jest dziś uznawana za najważniejsze miasto leżące pomiędzy Berlinem a Moskwą. Stolica Polski to atrakcyjne miasto z bogatym życiem kulturalnym i licznymi zabytkami historycznymi, również zamkami i pałacami. Do najważniejszych należą Zamek Królewski, Zamek Ujazdowski, Pałac Łazienkowski oraz w pałac w Wilanowie. Każdy z nich jest dostępny dla zwiedzających.
Zamki krzyżackie w Polsce
W XIII wieku Zakon Krzyżacki został wysłany na krucjatę w region dzisiejszej Warmii i Mazur, rezultatem czego było późniejsze powstanie Prus Książęcych. Po II wojnie światowej wszystkie te obszary zostały w całości przywrócone do Polski.
Dziś Pojezierze Mazurskie to znane zagłębie turystyczne słynące nie tylko z akwenów i bujnych lasów, ale także zamków krzyżackich. Część posiadłości zakonu, tak jak zamek w Rynie, została przekształcona w obiekty turystyczne.
Zamki krzyżackie znajdują się także w: Nidzicy, Olsztynku, Szczytnie i Giżycku.
Zamki w Polsce. Małopolska i Podkarpacie
Regiony te łączą nie tylko pasma górskie, ale też wspólna historia. Aby chronić granice państwa, na wzniesieniach budowano zamki. Część z nich, tak jak zamki w Niedzicy i Czorsztynie zachowały się do dziś.
Najbardziej znaną budowlą w południowej Polsce pozostaje jednak Zamek Królewski na Wawelu – niegdyś zamek rezydencyjny królów Polski, dziś miejsce ich spoczynku.
Mimo wojen, Kraków zachował swój niepowtarzalny charakter. Miasto tętni życiem kulturalnym, a na muzea i zabytki trafimy tu dosłownie na każdym kroku. Po zejściu ze wzgórza wawelskiego warto udać się w kierunku starówki czy klimatycznego Kazimierza.