Ciekawe miejsca w Polsce

W Polsce znajduje się jeden z największych schronów w Europie [ZDJĘCIA]

Marta Radzikowska, 9.06.2022

Schron w Szczecinie to największyc schron w Polsce i jeden z nawjiększych w Europie

fot.: Łukasz Szelemej/East News

Schron w Szczecinie to największyc schron w Polsce i jeden z nawjiększych w Europie
Jest owiany tajemnicą, pochodzi z okresu II wojny światowej i kryją się za nim legendy. W Polsce znajduje się jeden z największych schronów przeciwatomowych w Europie.

Największy w Polsce schron cywilny z czasów II wojny światowej znajduje się pod Dworcem Głównym w Szczecinie. Jest jednocześnie jednym z największych schronów przeciwatomowych w Europie. Może pomieścić nawet pięć tysięcy osób. Został zbudowany na głębokości pięciu pięter, a jego żelbetonowe ściany i strop mają grubość prawie trzech metrów. Na terenie bunkra do lat 90-tych odbywały się szkolenia Obrony Cywilnej.

ZOBACZ TEŻ: Perełki na popularnym szlaku. Tu znajdziesz niesamowite miejsca

NA TEMAT:

trojkat

ZDJĘCIA schronu w Szczecinie - największego schronu w Polsce

Historia schronu

Obiekt został zbudowany w 1941 roku jako schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Nosił wówczas nazwę Stettin HBF-Kirchplatz. Do budowy schronu Niemcy wykorzystali elementy pruskiej fortyfikacji. Cztery lata później, po przekazaniu Szczecina Polsce, bunkier przebudowano na schron przeciwatomowy. Obecnie obiekt jest udostępniony zwiedzającym.

Zwiedzanie schronu jest możliwe w trzech wersjach:

  • trasa II wojna światowa – podczas tej wyprawy turyści dowiedzą się, jak wyglądało życie w schronie podczas nalotów, walki o Szczecin oraz pierwsze powojenne lata miasta. Istnieje również wersja dla dzieci – z historycznymi opowieściami i miejskimi legendami w tle;
  • trasa zimna wojna – to opcja dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak wyglądały losy schronu podczas zimnej wojny i zmiana jego funkcji na ochronę przeciwatomową;
  • trasa z dreszczykiem emocji – skrócona wersji obu tras. Do dyspozycji zwiedzających są kieszonkowe latarki.

Szczeciński schron w liczbach

  • rok ukończenia budowy – 1941,
  • powierzchnia całkowita – 2500 m2,
  • powierzchnia użytkowa – 1900 m2,
  • najdłuższy korytarz – 100 m,
  • długość klatki schodowej prowadzącej do schronu – 18 m.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.