Współczesne escape roomy często nie ograniczają się tylko do jednego konkretnego pomieszczenia. Dziś, to nawet kilkupoziomowe kompleksy, ze scenografią, efektami specjalnymi, fabułą nawiązującą do wybranej historii. Zadaniem uczestników gry jest rozwiązywanie zadań: manualnych, zagadek, łamigłówek i innych wyzwań, tak by ukończyć grę w określonym czasie (najczęściej 60-90 minut). Historia - której jako uczestnicy gry stajemy się częścią - często nawiązuje do filmów, książek, gier komputerowych oraz lokalnych legend i wydarzeń. Przez co możemy lepiej poznać miasto, które właśnie zwiedzamy.
NA TEMAT:
Weekend w Polsce pełen zagadek. Gdzie do escape roomu?
Wrocław
Zabawa w escape room stała się w Polsce popularna około pięciu lat temu. Wraz z pojawieniem się pierwszych pokoi zagadek we Wrocławiu. Dziś w stolicy Dolnego Śląska działają 52 pokoje. Dzięki kilku z nich poznamy historie miasta. Escape room „Zdrada w Breslau”przeniesie nas do 1938 roku, gdzie odkryjemy największą tajemnicę przedwojennego Wrocławia. Naszym zadaniem będzie odnaleźć się w podziemiach Starego Miasta i pomóc w poszukiwaniach kobiety podejrzanej o zdradę oraz śledzących ją detektywów. Innym takim przykładem jest escape room „Operacja Wrocław”. Akcja dla odmiany dzieje się w powojennym Wrocławiu, a my wcielamy się w rolę rabusiów, którzy mają ukraść wizjonerski projekt „Liegnitz”.
Kraków
Podobnie, jak we Wrocławiu, tak i w Krakowie działają pokoje zagadek, w których poznamy historię miasta. Do dyspozycji jest 39 escape roomów. Jeśli szukamy pokoi z klimatem „Krakowska Bestia” wprowadzi nas do świata Smoka Wawelskiego. Okazuje się, że szewc, który miał zgładzić smoka jedynie go zranił, a naszym zadaniem jest odnaleźć zwierzę w zakamarkach zamku. Zadania związane z legendą o Panu Twardowskim czekają w pokoju pod nazwą „Tajemnica Alchemika”.
Poznań
Jednym z takich pokoi w stolicy Wielkopolski jest Kaponiera Kolejowa. Escape room zbudowali uczestnicy warsztatów tworzenia pokoi zagadek. Jego fabuła nawiązuje do Powstania Wielkopolskiego z 1918 roku. Naszym zadaniem jest wykraść broń i amunicję od pruskich żołnierzy. Jej skład znajduje się w historycznej Kaponierze Kolejowej. W Poznaniu do naszej dyspozycji jest 58 pokoi zagadek.
fot.:materiały prasowe/Lock.me - materiały prasowe/Lock.me
Escape room w Polsce. Nie tylko największe miasta
Fani pokoi zagadek nie muszą wyjeżdżać do dużych miast, żeby wziąć udział w zabawie. W ogólnopolskim rankingu escape roomów serwisu Lock.me, dwa pokoje z podium znajdują się w Bydgoszczy (1. i 3. miejsce) oraz kilka innych w pierwszej dwudziestce. Z kolei Lublin i Legnica organizują wyjątkowe wydarzenie dla pasjonatów – Noc Zagadek, która w 2020 roku w Lublinie odbędzie się 8 grudnia (w nocy z soboty na niedzielę). Gra na ternie Galerii Olimp potrwa około 4 godzin. Na terenie galerii umieszczonych zostanie wiele zagadek i łamigłówek, które trzeba będzie rozwiązać, aby uratować się z centrum opanowanego przez zombie.
Escape romm "Klaustrofobia" w Moskwie fot. materiały prasowe/Lock.me
Escape roomy za granicą
Fani escape roomów chętnie korzystają z tegio typu atrakcji także poza granicami Polski. Ci, którzy wybierają się do takich miast, jak Moskwa, Budapeszt czy Praga bez problemów powinni znaleźć miejsce dla siebie. Jak podaje portal Lock.me, zrzeszający miłośników pokoi zagadek, w stolicy Rosji działa ok. 1000 escape roomów. W ofercie jest cała gama pokoi z fabułami nawiązującymi do czasów caratu, ZSRR, zimnej wojny i rywalizacji szpiegowskich. Kolejne polecane miasto to Budapeszt, który uchodzi za kolebkę europejskich escape roomów. To właśnie w stolicy Węgier w 2012 roku powstał pierwszy pokój zagadek w Europie. W tym mieście rozgrywane są też cykliczne zawody „Escape Room Academy”, które polegają na ściganiu się na czas po kolei w kilku wybranych pokojach, a przyjeżdżają na nie fani z całego świata. Budapeszt słynie z bardzo zróżnicowanej oferty – można tam znaleźć pokoje nawiązujące do Harrego Pottera, przygód piratów, podróży międzygwiezdnych, meksykańskich przesądów i wierzeń, czy wydarzeń z II Wojny Światowej. Zróznicowana oferte znajdziemy też w czeskiej Pradze: - Do tej pory byłem w 25 zagranicznych escape roomach w 7 różnych państwach, z czego w obrębie Europy było to 15 pokoi w 5 państwach. Dzięki temu byłem m.in. w escape roomie na pływającej łodzi, czy w pokoju dla dwóch graczy, który składał się z dwóch trumien wypełnionych zagadkami – musieli oni ze sobą ściśle współpracować, aby zrozumieć swoje położenie. Od siebie najbardziej mogę polecić czeską Pragę. Byłem tam w sześciu escape roomach, a trzy z nich do dzisiaj stoją bardzo wysoko w moich personalnych zestawieniach – opowiada Wojciech Nadara z escape roomowej drużyny Ewarsaw Eagles.