W sezonie wakacyjnym województwa małopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie przeżywają prawdziwe oblężenie. Chętnie wyjeżdżamy na wakacje w sprawdzone miejsca, do Zakopanego, na Mazury lub nad Morze Bałtyckie. Według statystyk kurorty, które cieszą się wśród Polaków największą popularnością łączy jedno kryterium: bliskość wody.
NA TEMAT:
Alternatywą dla wczasów nad Bałtykiem może być też krótki wypad nad jezioro. W końcu miejscowości takie jak Mikołajki, Polańczyk i Giżycko nie ustępują swoją popularnością Mielnie czy Gdańsku. W Polsce nie brakuje też wielu mniejszych i mniej znanych miejscowości położonych w pobliżu kąpielisk lub innych akwenów.
Wokół jezior prężnie rozwija się zazwyczaj turystyka wodna. Tradycyjne kąpiele słoneczne i budowanie zamków z piasku co raz częściej zostają wypierane przez takie aktywności jak kajaki, windsurfing czy żeglarstwo. W wielu polskich jeziorach, chociażby w Hańczy czy Drawsku możemy również spróbować swoich sił w nurkowaniu.
Jeziora w Europie
Na tle Europy Polska znajduje się w czołówce pod względem ilości jezior. Nie bez powodu Pojezierze Mazurskie jest czasem nazywane „polską Finlandią”. Nie mniej malownicze akweny znajdziemy na pograniczu Austrii, Słowenii i Włoch. Ten, przez wielu uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie, region to Karyntia. I choć południe Alp upodobali sobie przede wszystkim miłośnicy górskiej turystyki, to fani wypoczynku nad wodą również będą zadowoleni.
Patrząc na Karyntię z perspektywy lotu ptaka, w oczy wyraźnie rzucają się turkusowe jeziora. Jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszym z nich jest Weissensee położone w Alpach Gailtalskich na wysokości 930 m.n.p.m. Latem temperatura wody sięga nawet 24 stopni Celsjusza.
Czy znacie najbardziej znane jeziora na świecie? Zróbcie nasz quiz, żeby sprawdzić swoją wiedzę!