Rytuały nawiązujące do rdzennych hinduskich tradycji były jedną z największych atrakcji 10 edycji Brave Festival, która zakończyła się 17 lipca. Jeżeli ją przegapiliście, radzimy, dokąd pojechać w Indiach, by zobaczyć najciekawsze obrzędy zaprezentowane we Wrocławiu.
10 Brave Festival w dużej części skupiał się na Indiach i na chwilę przeniósł do Wrocławia hinduskie obrzędy. Publiczność mogła z bliska zobaczyć i poczuć klimat Indii - w wersji innej niż z Bollywood.
Sarpam Thullal. Najstarsza praktyka religijna na świecie
Gdzie: Kerala
Dwie tradycje, które warto zobaczyć, a właściwie przeżyć w Indiach, pochodzą z dalekiego południa - ze stanu Kerala. Sarpam Thullal to rytuał poświęcony Bóstwom Wężowym. Odprawia się go w intencji osób bezdzietnych, a także jako formę ofiary za szczęście i bogactwo rodziny. Uważany jest za najstarszą praktykę religijną na świecie. – Liczy tyle lat, ile istnieje kult węży w Indiach. – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival. – Zazdroszczę tym, którzy zobaczą Sarpam Thullal na miejscu w Kerali. To będzie rytuał w czystej postaci, przez wieki niewiele się zmienił.
NA TEMAT:
Mudijjetu. Najstarszy teatr świata
Skoro dotarliśmy na południe Indii, koniecznie zobaczmy mudijettu – jedną z najstarszych form teatralnych na świecie. Rytuał wykonywany ku czci bogini płodności i urodzaju narodził się już w IX wieku i ma postać dramatu tanecznego. Widzowie na początku pokazu myślą życzenie, a na koniec rytuału bogini błogosławi każdego i sprawia, że życzenia się spełniają. Ten niezwykły obrzęd w 2010 roku został wpisany na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.
Bharatanatyam. Klasyczny taniec hinduski
Gdzie: Tamilnadu
W hinduskich świątyniach, ale już nie tylko, zobaczymy inną wielowiekową tradycję: klasyczny taniec Bharatanatyam. Wywodzi się on ze stanu Tamilnadu, który sąsiaduje z Keralą, a poza świątyniami jest pokazywany dopiero od lat 30. ubiegłego wieku. Bharatanatyam polega na opowiadaniu historii za pomocą precyzyjnych ruchów i układów przy akompaniamencie muzyki oraz śpiewu. Jedną z najbardziej cenionych i nagradzanych tancerek jest Rama Vaidyanathan. Artystka uczyła się tańca od małego, a przez kilkadziesiąt lat treningu zdołała wypracować własny niepowtarzalny styl. Obecnie podczas występów tańczy także z córką Dakshiną. Obie zaszczyciły swoją obecnością publiczność Brave Festival.
Raga. Klasyczna muzyka hinduska
Kawałek Indii przeniosła do Wrocławia również Rupinder Bedi, która wykonuje hinduską ragę, typ melodii charakterystyczny dla klasycznej muzyki hinduskiej. Od dzieciństwa artystka podróżowała po swoim kraju, poznając różne tradycje - dziś promuje indyjską kulturę na świecie. Ta utalentowana pieśniarka i nauczycielka przybliżyła uczestnikom Brave Festival kilka pieśni związanych z tradycyjnymi indyjskimi świętami m.in. obchodzone w lutym z okazji narodzin Śiwy „Maha Shivratri”, „Janmashtami”, czyli narodziny Kryszny, czy święto ku czci bogini Durga „Navratri” („Dziewięć nocy”). - Pamiętajmy, że Indie to największa religijna demokracja świata. To otwarty kraj, gdzie na każdym kroku natkniemy się na inną wyjątkową tradycję, czy będziemy w Radżastanie, Kerali czy Kaszmirze – mówi Marek Mieleszko. – Miejmy zatem otwarte oczy, uszy, a przede wszystkim umysł. Podróż do Indii da nam wtedy wiele niezapomnianych przeżyć.