Pachnące świętami Miasto z piernika to zimowa odsłona Kolejkowa. Ta popularna wystawa miniatur znajduje się w najwyższym budynku we Wrocławiu, w Sky Tower na pierwszym piętrze. Cała ekspozycja liczy 900 metrów kwadratowych, a zobaczyć tam można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. W tym roku dla gości przygotowano coś specjalnego – pachnący świętami Wrocław. Miasto z piernika to największa jadalna wystawa w Polsce. Makieta powstała z ponad tony korzennego ciasta. Słodki i cynamonowy zapach umilający zwiedzanie to efekt użycia 98 kilogramów miodu i 34 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru, do którego modelarze wykorzystali 305 jaj, 143 cytryny i 28 kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Prace nad produkcją tej wrocławskiej atrakcji rozpoczęły się już latem.
„Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Efekt końcowy jest warty ogromu pracy jaki włożyliśmy w stworzenie Miasta z Piernika" - mówi twórca Kolejkowa, Jakub Paczyński
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
GALERIA. Wrocław z piernika
Kolejkowo. Miasto z piernika we Wrocławiu
Słodka, roztaczająca zapach cynamonu i imbiru makieta Miasta z piernika jest pokryta czekoladą i lukrem. Składa się z niemal 300 domów, wrocławskiego ratusza z otaczającymi go kamienicami, kościoła i zamku. A między wszystkimi pachnącymi budynkami przejeżdżają czekoladowe pociągi. Miasto z Piernika oświetla blask lampek i skrzącego się śniegu. To miejsce w sam raz dla fanów Bożego Narodzenia, którym brakuje tego klimatu przed i po świętach. Wystawa będzie czynna do końca lutego. Jak zauważają twórcy, Miasta z piernika we Wrocławiu, powstało nieprzypadkowo. Bo piernik dolnośląski jest znacznie starszy niż toruński. - „Najwcześniejsza wzmianka o zwyczaju wypiekania pierników pochodzi z 7 lutego 1293 roku z Dolnego Śląska. Jest to najstarsza wzmianka o piernikach w Europie Środkowej! Pierwsze wzmianki o piernikach toruńskich pochodzą z 1380 roku, czyli dolnośląskie pierniki są prawie 90 lat starsze" - zdradził piernikarz Marcin Goetz ze Słodkiej Chatki.
fot. materiały prasowe
Kolejkowo. Miasto z piernika we Wrocławiu. Ceny i godziny otwarcia
Kolejkowo znajduje się na I piętrze w Sky Tower we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 95. Jest czynne 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 25 zł – normalny i 20 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie. Miasto z Piernika będzie można oglądać do 28 lutego.