21 maja Niemcy obchodzą święto Wniebowstąpienia, to dzień wolny od pracy u naszych zachodnich sąsiadów, który rozpoczyna długi majowy weekend. Wielu pracujących w Niemczech Polaków wykorzystuje ten czas na urlop i wraca do kraju. Na granicach tworzą się gigantyczne korki. W niektórych miejscach w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku trzeba czekać nawet dziewięć godzin. Straż Graniczna apeluje do kierowców by zbliżając się do kontroli mieli już przygotowane dokumenty, to znacznie usprawni ruch.
NA TEMAT:
Kolejki na granicach. Gdzie korki są najdłuższe?
Kolejki na granicach tworzą się jedynie na wjeździe do Polski, gdzie podróżni muszą przejść obowiązkową kontrolę graniczną i sanitarną. W przeciwnym kierunku ruch odbywa się na bieżąco. Według informacji przekazanej nam przez Nadodrzańską Straż Graniczną w czwartek 21 maja najdłużej na odprawę czekają kierowcy w Jędrzychowicach i Zgorzelcu – nawet dziewięć godzin. Pięć godzin w Olszynie, tzry w Świecku i dwie w Słubicach. Niecałą godzinę trzeba czekać w Kostrzynie nad Odrą i Gubinie. W Jakuszycach i Kudowie Słonem ruch odbywa się na bieżąco.
Kontrole na granicy. Do kiedy i kto może wjechać do Polski?
Kontrole na granicach zostały przywrócone w marcu z powodu pandemii koronawirusa. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu kontrole na granicy wewnętrznej z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą zostały przedłużone do 12 czerwca. Do tego czasu do Polski mogą wjechać jedynie: obywatele Polski; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski lub pozostają pod ich stałą opieką; cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka; szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji oraz członkowie ich rodzin; cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski; cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Polski oraz te osoby, które przedstawią dokumenty, z których wynika, że podjęcie pracy rozpocznie się niezwłocznie po przekroczeniu granicy; cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu osób lub towarów, a ich przejazd następuje w ramach czynności zawodowych.