POLSKA

Koronawirus w Polsce. Kto może przekroczyć granicę i jak wygląda kontrola?

Agnieszka Morawska, 26.03.2020

Koronawirus w Polsce. Kontrole na granicach

fot.: DOMIN SE/SUPER EXPRESS

Koronawirus w Polsce. Kontrole na granicach
W ramach walki z epidemią koronawirusa Polska zamknęła granice. Z obawy przed brakiem możliwości wjazdu do kraju, rodacy masowo zaczęli wracać z zagranicy. Tworzyły się gigantyczne kolejki, zapanował dezinformacyjny chaos. Kolejki udało się rozładować, jednak wiele osób wciąż ma mnóstwo wątpliwości dotyczących przekraczania granic. Jak wyglądają teraz kontrole? Kto może wjechać do Polski? Kto musi odbyć kwarantannę, a kto jest z niej zwolniony? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego (14.03.), a następnie stanu epidemii (20.03), w ramach walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, rząd zdecydował o zamknięciu granic i zmianie procedury kontroli. O tym, do kiedy granice zostaną zamknięte i jakie są nowe, zaostrzone procedury pisaliśmy już na podroze.pl.

Koronawirus w Polsce. Jak wygląda kontrola na granicy?

Każdy, kto przekroczy granicę, jest poddawany kontroli sanitarnej. Służby mierzą temperaturę. Następnie wypełniamy kartę pasażera lub kierowcy, w której zawarte są informacje dotyczące wcześniejszej lokalizacji i miejsca, do którego zmierzamy. W celu usprawnienia kontroli, Główny Inspektor Sanitarny zamiesił formularze na stronie gis.gov.pl. Funkcjonariusze apelują, by karty wydrukować i wypełnić, zanim dotrzemy do przejścia granicznego. Kontrole sanitarne wprowadzono także na przejściach kolejowych i w portach. Na granicach działają punkty przygotowane na przyjęcie zakażonych koronawirsem.

ZOBACZ W NASZEJ GALERII, JAK TERAZ WYGLĄDA KONTROLA NA GRANICACH POLSKI

NA TEMAT:

Koronawirus. Kto może wjechać do Polski?

Czy po zamknięciu granic będę mógł wjechać do Polski? - to jedno z najczyściej zadawanych pytań. Straż Graniczna tłumaczy, że Polacy nie muszą się obawiać, że nie wrócą do domów. Kto może przekroczyć granicę?

  • Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, albo pozostają pod ich stałą opieką.
  • Cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka.
  • Szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin.
  • Cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski.
  • Cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Polski (uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach, jak obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium kraju).
  • Cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Koronawirus. Gdzie można przekroczyć polską granicę?

Granica z Niemcami:

- przez przejścia drogowe - Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą

- w ruchu pieszym - Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą

Granica z Litwą: Budzisko, Ogrodniki

Granica ze Słowacją: Barwinek, Chyżne

Granica z Czechami:

- przez przejścia drogowe - Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy

- w ruchu pieszym - Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni)

"Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej" -mówi specjalnie dla "Podróży" Agnieszka Golias rzeczniczka Straży Granicznej

Koronawirus w Polsce. Kto musi odbyć kwarantannę?

14-dniowej, domowej kwarantannie poddawane są wszystkie (z wyjątkami, o których przeczytacie poniżej) osoby przyjeżdżające do Polski. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Pogranicznicy przekazują te informacje służbom sanitarnym.

Koronawirus w Polsce. Kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy?

Z kwarantanny zwolnione są załogi statków, samolotów, pociągów, żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujący zadania służbowe. Z kwarantanny zwolnieni są również kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego oraz kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy - czytamy na stronie internetowej Straży Granicznej.

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna dla zawodowych kierowców?

Z racji zapewnienia płynności dostaw towarów, kierowcy zawodowi przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, są zwolnieni z kontroli. Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i sanitarnej. Nie obowiązuje ich także 14-dniowa kwarantanna po przyjeździe do Polski

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.