W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego (14.03.), a następnie stanu epidemii (20.03), w ramach walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, rząd zdecydował o zamknięciu granic i zmianie procedury kontroli. O tym, do kiedy granice zostaną zamknięte i jakie są nowe, zaostrzone procedury pisaliśmy już na podroze.pl.
Koronawirus w Polsce. Jak wygląda kontrola na granicy?
Każdy, kto przekroczy granicę, jest poddawany kontroli sanitarnej. Służby mierzą temperaturę. Następnie wypełniamy kartę pasażera lub kierowcy, w której zawarte są informacje dotyczące wcześniejszej lokalizacji i miejsca, do którego zmierzamy. W celu usprawnienia kontroli, Główny Inspektor Sanitarny zamiesił formularze na stronie gis.gov.pl. Funkcjonariusze apelują, by karty wydrukować i wypełnić, zanim dotrzemy do przejścia granicznego. Kontrole sanitarne wprowadzono także na przejściach kolejowych i w portach. Na granicach działają punkty przygotowane na przyjęcie zakażonych koronawirsem.
NA TEMAT:
Koronawirus. Kto może wjechać do Polski?
Czy po zamknięciu granic będę mógł wjechać do Polski? - to jedno z najczyściej zadawanych pytań. Straż Graniczna tłumaczy, że Polacy nie muszą się obawiać, że nie wrócą do domów. Kto może przekroczyć granicę?
- Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.
- Cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli Polski, albo pozostają pod ich stałą opieką.
- Cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka.
- Szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, czyli osoby posiadające stopień dyplomatyczny oraz członkowie ich rodzin.
- Cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium Polski.
- Cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium Polski (uprawnieni do wykonywania pracy na takich samych zasadach, jak obywatele polscy, posiadający zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium kraju).
- Cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Koronawirus. Gdzie można przekroczyć polską granicę?
Granica z Niemcami:
- przez przejścia drogowe - Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą
- w ruchu pieszym - Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą
Granica z Litwą: Budzisko, Ogrodniki
Granica ze Słowacją: Barwinek, Chyżne
Granica z Czechami:
- przez przejścia drogowe - Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy
- w ruchu pieszym - Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni)
"Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę polsko-rosyjską będzie można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej" -mówi specjalnie dla "Podróży" Agnieszka Golias rzeczniczka Straży Granicznej
Koronawirus w Polsce. Kto musi odbyć kwarantannę?
14-dniowej, domowej kwarantannie poddawane są wszystkie (z wyjątkami, o których przeczytacie poniżej) osoby przyjeżdżające do Polski. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Pogranicznicy przekazują te informacje służbom sanitarnym.
Koronawirus w Polsce. Kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy?
Z kwarantanny zwolnione są załogi statków, samolotów, pociągów, żołnierze Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, wykonujący zadania służbowe. Z kwarantanny zwolnieni są również kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego oraz kierowcy wykonujący przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy - czytamy na stronie internetowej Straży Granicznej.
Koronawirus w Polsce. Kwarantanna dla zawodowych kierowców?
Z racji zapewnienia płynności dostaw towarów, kierowcy zawodowi przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, są zwolnieni z kontroli. Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i sanitarnej. Nie obowiązuje ich także 14-dniowa kwarantanna po przyjeździe do Polski