Kocuga leży na Lubelszczyźnie, a dokładniej rzecz ujmując 80 kilometrów na południowy wschód od Lublina, obok Janowa Lubelskiego. Sama wieś ma długą historię i jest znana z bogatego folkloru oraz charakterystycznej architektury starych chałup w stylu tatarskim.
Okolice Kocugi także warte są nawet kilkudniowej wyprawy. Najciekawsze miejsca w tej okolicy przedstawia i reklamuje oficjalny portal Janowa Lubelskiego www.janowlubelski.pl:
NA TEMAT:
Kruczek
To śródleśne uroczysko z drewnianą kapliczką i rzeźbionymi w drewnie stacjami drogi krzyżowej. Według legendy odpoczywał tu Św. Antoni podczas swej wędrówki z Leżajska do Radecznicy. Spod kamienia, na którym siedział wytrysnęło źródełko, któremu przypisuje się właściwości lecznicze.
Porytowe Wzgórze
Rozległe wzniesienie wydmowe, przez które przepływa rzeka Branew. 14 czerwca 1944 roku doszło tu do największej na ziemiach polskich bitwy partyzanckiej w czasie II Wojny Światowej, zwanej "Bitwą nad Branwią". Upamiętnia to monumentalny pomnik na Porytowym Wzgórzu, autorstwa Bronisława Chromego. Obok pomnika znajduje się zbiorowy cmentarz żołnierski, jednak groby poległych można spotkać na całym Porytowym Wzgórzu, skryte pośród leśnych ostępów. Jest tu także ważny węzeł pieszych i rowerowych szlaków turystycznych.
Momoty Górne i Dolne
Duża śródleśna wieś położona nad rzeką Bukową. Jej dopływ - rzeka Branew rozdziela wieś na dwie części: Momoty Górne i Dolne.
Pierwsze wzmianki o wsi, zwanej początkowo Gruje pojawiają się z końcem XVIII wieku. W czasach Księstwa Warszawskiego, a następnie Królestwa Kongresowego wzdłuż Bukowej prowadziła granica z Galicją. Obecnie Momoty to wieś agroturystyczna, malowniczo położona w Parku Krajobrazowym i ośrodek ludowej plastyki obrzędowej. Znajduje się tu przepiękny drewniany kościółek.
Szklarnia
Niewielka wieś śródleśna, pod pierwotną nazwą Nizioł powstała z końcem XVIII wieku w związku z utworzeniem tu huty szkła Ordynacji Zamojskiej. Produkowała ona między innymi butelki dostarczane do browarów ordynackich, w tym dla browaru w Zwierzyńcu. Obecnie w rezerwacie "Szklarnia" prowadzona jest hodowla konika biłgorajskiego". Koniki wywodzą się z leśnej odmiany tarpana, są małe i łagodne. Można je podziwiać z ustawionej obok wybiegu wieży widokowej.
Łążek Garncarski
Wieś agroturystyczna położona w południowej części Lasów Janowskich. Już od XVIII wieku Łążek związany był z garncarstwem. W 1799 roku pojawia się nazwisko Wincentego Cierpisa vel Cierpisza, pierwszego garncarza, który przybył tu prawdopodobnie z pierwszą falą osadniczą o charakterze rolniczym. W XIX wieku Łążek stał się ważnym ośrodkiem wyrobu ceramiki: naczyń i kafli. Wytwarzana w Łążku ceramika zaliczana jest do najpiękniejszej w Polsce. Obecnie w Łążku działają trzy pracownie, gdzie tworzy się ceramikę opartą o dawne wzory. Można je odwiedzić i samemu spróbować swych sił na kole garncarskim.
Wyświetl większą mapę