Trudno jest nadążyć za rozmachem, z jakim rozwija się krakowska gastronomia, i to w każdym aspekcie. Co chwilę słychać o otwarciu nowego miejsca, wnętrza nowych restauracji cieszą oko, a to, co znajdujemy na talerzach, zaspakaja nawet najbardziej wybredne kubki smakowe. Przyznany przez Europejską Akademię Gastronomiczną tytuł jest potwierdzeniem tego, co wiedzą już tysiące odwiedzających miasto turystów, którzy w tym roku będą mogli jeszcze szerzej skorzystać z kulinarnej oferty Krakowa: jednego z dwóch polskich miast wyróżnionych na kartach przewodnika Michelin.
NA TEMAT:
Posiłek może stać się pewnego rodzaju opowieścią – o emocjach, ale i samym miejscu i jego dziejach. Co prawda krakowscy szefowie kuchni na co dzień nie zapominają o lokalnych specjalnościach, świetnych produktach z regionu i za pomocą dań opowiadają nieco o historii Krakowa, ale dzięki unikatowej akcji „Krakowskie Menu Stołeczne” kulinarne dziedzictwo miasta będzie prezentowane jeszcze szerzej. W wybranych krakowskich restauracjach (ich listę można znaleźć na kulinarny.krakow.pl) będzie można spróbować dań inspirowanych bogatą historią miasta. Zakwalifikowane lokale zostaną wyróżnione specjalnymi oznaczeniami, a do ich karty dań zostanie wprowadzone specjalne menu, które będzie zawierało minimum trzy potrawy odnoszące się do kulinarnego dziedzictwa Krakowa. Restauratorzy mogą szukać inspiracji zarówno w czasach królowej Bony, czy Austro-Węgier, jak i w kulinariach nacji, które zamieszkiwały miasto przez wieki. Mieszkańcy i turyści zostaną zaś zaproszeni do oceniania propozycji krakowskich restauratorów podczas rozpoczynającego się czerwcu konkursu zwieńczonego nagrodami.
Świetnie zapowiada się także program tegorocznych imprez kulinarnych. W maju na Małym Rynku zagości Święto Obwarzanka. Nie bez powodu ten niepozorny, okrągły wypiek stał się symbolem Krakowa. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z1394 r. Początkowo wypiekano go jedynie w czasie Wielkiego Postu, z upływem czasu cech piekarzy uznał, że obwarzanki można piec cały rok, ale jedynie w piątki i dni postne. Dziś to najpopularniejsze jedzenie uliczne w Krakowie. Nadal produkcja obwarzanków odbywa się ręcznie i to piekarz przekształca kulkę ciasta w sulkę – wałeczek o grubości palca, po czym skręca dwie lub trzy sulki ze sobą i łączy ich końce, tworząc zgrabne kółko. Po tym jak ciasto wyrośnie, trafia do gorącej kąpieli, czyli jest obwarzane. Obgotowane krążki są posypywane solą, ziarnami maku lub sezamu, a następnie pieczone. O tym, czy skręcanie obwarzanka jest proste – i nie tylko - będzie się można przekonać podczas licznych warsztatów zorganizowanych w trakcie Święta Obwarzanka. Swoje kuchenne umiejętności zaprezentują uczniowie szkół gastronomicznych, szefowie kuchni i blogerzy.
Tani Wiedeń. Jak niedrogo zwiedzić stolicę Austrii
W czerwcu kilka dni przed nocą świętojańską, tuż nad Wisłą, u stóp Wawelu, powstaje najprawdziwsze średniowieczne miasteczko. Podczas Jarmarku Świętojańskiego (14-16 czerwca, Bulwary Wiślane), rzemieślnicy i artyści nocują w płóciennych namiotach, a w ciągu dnia przybliżają staropolskie zwyczaje, tradycje, rękodzieło i tańce. Odwiedzający Jarmark mogą zobaczyć pokazy konne, a na kramach z biżuterią i dawnymi strojami (kaletnictwo, bursztyniarstwo, tkactwo, krajki), bronią (łuki, płatnerz), sprzętami użytku codziennego, zabawkami i artykułami papierniczymi podejrzeć, jak wyglądało dawniej rzemiosło. Jak co roku ciekawa jest też kulinarna odsłona Jarmarku: spróbować będzie można kuchni dawnych Słowian, ale i dowiedzieć się więcej o historii polskich kulinariów od ekspertów z Muzeum w Wilanowie.
W sierpniu do Krakowa ściągają miłośnicy pierogów. Podczas Festiwalu Pierogów (14-18 sierpnia, Mały Rynek) będzie można się przekonać nie tylko o tym, jak smakują najbardziej klasyczne wydania tej potrawy, ale i spróbować bardziej eksperymentalnych propozycji krakowskich szefów kuchni. Wybór jest ogromny, ponieważ co roku pierogożerców karmi kilkunastu wystawców. Ci, którzy uważają, że ulepienie pieroga wykracza poza ich możliwości, powinni skorzystać z tego, że na Małym Rynku będzie można się nauczyć tej wcale nie tak trudnej sztuki. A naukę umilają pokazy florystyczne w ramach towarzyszącego festiwalowi wydarzenia Cudowna Moc Bukietów i liczne koncerty ze sceny na Małym Rynku – żeby lepiej się lepiło!
Cóż może być przyjemniejszego niż śniadanie na trawie? Wszystkich zwolenników jedzenia pod chmurką ucieszy, że w ciepłe miesiące (od czerwca do września) w Krakowie odbywa się Piknik Krakowski. Piknik wędruje po krakowskich parkach zarówno w soboty, jak i w niedziele, każdego dnia w innym parku, przez co nie ma szans na nudę. Podczas pikników można zaopatrzyć się w najlepszej jakości produkty, a przy tym dowiedzieć się co nieco o kulinariach podczas warsztatów i pokazów. Na miejscu czeka darmowa wypożyczalnia kocyków, strefa z leżakami, a dla aktywnych wypożyczalnia sprzętu sportowego i szereg zajęć prowadzonych przez instruktorów. Szczegóły: piknikkrakowski.pl. Lato w Krakowie zapowiada się pysznie! Szczegóły: kulinarny.krakow.pl.