16 maja 1968 roku, Areszt Śledczy w Mysłowicach. Kat zakłada pętlę na szyję 22-letniego szatyna o okrągłej twarzy. Zwolnienie zapadni. Po 20 minutach lekarz stwierdza zgon skazanego. Tak kończy się historia człowieka nazywanego dziś Wampirem z Krakowa, jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców PRL-u.
Nowa atrakcja Krakowa - quest kryminalny
To zaledwie ułamek historii słynnego, krakowskiego oprawcy. Od niedawna w Krakowie wszyscy chętni mogą poznać losy Wampira i przekonać się, jakie były motywy jego zbrodni.
– Tworząc ten quest chcieliśmy, żeby jego uczestnicy mogli nie tylko podążać mroczną ścieżką naznaczoną przez zbrodnię, ale także żeby mieli możliwość „wejścia” w umysł Wampira z Krakowa. Dlatego narratorem questu uczyniliśmy samego oprawcę – mówi Jonasz Wiercioch z Fundacji Questingu.
Warto dodać, że krakowski nocny quest śladami zbrodni to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
– Questing tradycyjnie służy promocji miejsc i edukacji – głównie historycznej. Tutaj chcieliśmy zrobić coś innego, bazując na mechanizmach strachu stworzyliśmy ścieżkę, która w kontrolowany sposób niejako oprowadza nas po pokrętnym i tajemniczym umyśle mordercy – dodaje Jonasz Wiercioch.
Quest o Wampirze z Krakowa można znaleźć na stronie www.questing.pl lub za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne – Questing.pl.
Co to jest questing
Questing jest specyficzną formą bezobsługowej gry terenowej. Polega na przejściu nieoznakowanym szlakiem turystycznym, który za pomocą narracji, ukrytych wskazówek i licznych zagadek oprowadza po wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach. Celem przygody jest odkrycie tajemnicy regionu, a tym samym poznanie jego dziedzictwa, zapomnianych legend i historii.
Scenariusz gry umieszczony jest na specjalnie przygotowanej mapie, która podczas podróży staje się swoistym narratorem prezentującym zadania i zagadki. Może występować w wersji drukowanej ulotki lub aplikacji mobilnej.