W wielu stolicach Europy i dużych miastach w Polsce tegoroczna edycja Nocy Muzeów rozpocznie się 19 maja. Jednak nie w Krakowie. Tutaj impreza odbędzie się noc wcześniej – z 18 na 19 maja. Jakich atrakcji można spodziewać się w stolicy Małopolski?
NA TEMAT:
Noc Muzeów w Krakowie – atrakcje
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Krakowie wezmą udział 24 muzea wraz z oddziałami. Inauguracja imprezy odbędzie się w piątek 18 maja o godz. 18:00 w Muzeum Archeologicznym. Będzie można w nim zobaczyć wystawy stałe, m.in. „Bogowie starożytnego Egiptu” i „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” oraz wystawy czasowe, np. kolekcję obuwia historycznego ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz ekspozycję poświęconą dziejom Rynku Głównego.
Muzeum Historii Fotografii zaprasza na zajęcia edukacyjne i pokazy poświęcone technikom fotograficznym i optyce. Będzie można m.in. poznać bliżej działanie camery obscury czy lustra magicznego.
W Kamienicy Hipolitów przy placu Mariackim 3, oprócz wystawy stałej „Mieszczański dom”, będzie można zobaczyć czasową ekspozycję „Koronka – tradycja – reaktywacja”.
W Starej Synagodze na Kazimierzu będzie można uczestniczyć w zapalaniu szabatowych świec, a później zobaczyć prezentację poświęconą krakowskim Żydom, którzy brali udział w walkach o niepodległość Polski.
Nowością podczas Nocy Muzeów w Krakowie będzie możliwość zwiedzenia magazynów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Thesaurus Cracoviensis. Po raz pierwszy w imprezie udział weźmie także Muzeum Podgórza.
W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie będzie można wziąć udział w różnych warsztatach, m.in. tworzenia witraży i malowania na wodzie techniką marmurkową.
Ciekawe wystawy czasowe czekają również w Muzeum Narodowym. Będzie można m.in. przyjrzeć się polskiemu dizajnowi po 1989 roku i pracom Wyspiańskiego oraz zobaczyć z bliska obraz Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Warto również zwrócić uwagę na ekspozycję poświęconą komiksom.
Pełną listę instytucji biorących udział w Nocy Muzeów w Krakowie, wystaw i wydarzeń towarzyszących można zobaczyć na stronie: www.krakowskienoce.pl.