Trasa rowerowa: Tyniec – ul. Boguciańska – Stopień Wodny Kościuszko – ul. Tyniecka – ul. Marii Konopnickiej – Bulwary Wiślane w Krakowie – Niepołomice, ok. 40 km.
Trasa rowerowa przez bulwary wiślane
Bulwary wiślane to rekreacyjne tereny rozciągające się po obu stronach Wisły, pomiędzy korytem rzeki, a murami oporowymi i wałami. Są popularnym miejscem spotkań zarówno dla krakowian, jak i turystów z innych miast i spoza Polski. Rejsy po Wiśle do podkrakowskich miejscowości oferowane przez liczne cumujące przy brzegu statki, stojące przy brzegach restauracyjne barki, wesołe miasteczko, miejska plaża – to tylko niektóre propozycje, jakie co roku czekają na żądnych wrażeń przyjezdnych.
NA TEMAT:
Trasa rowerowa: Tyniec
Trasa rowerowa bulwarów wiślanych, część międzynarodowej EuroVelo, zaczyna się w Tyńcu, malowniczym miasteczku na prawym brzegu Wisły, pomiędzy wapiennymi wzniesieniami jurajskimi zwanymi Wzgórzami Tynieckimi (ok. 10 km od centrum Krakowa). Tykocin znany jest głównie za sprawą opactwa benedyktyńskiego istniejącego tu od 1044 r., jednego z najbogatszych i najważniejszych w Polsce. Tyniecki klasztor nazywany jest polskim Monte Cassino, gdyż w przeszłości pełnił również rolę nadgranicznego zamku-warowni. Na dziedzińcu znajduje się sklepik „Produkty Benedyktyńskie”, w którym można kupić smakołyki m.in. wiśnie po krzyżacku, piwo klasztorne przeora, konfiturę niewiernych z cytryn, rydze w zalewie nowicjackiej i wiele innych rarytasów. Działający przy klasztorze Dom Gości zaś oferuje pobyt dla ludzi szukających skupienia i ciszy. Można zapisać się na kilkudniowe warsztaty i rekolekcje.
Po opuszczeniu opactwa, dróżką obok wałów wiślanych dojeżdża się do Stopnia Wodnego Kościuszko. Z mostu rozpościera się piękny widok w kierunku kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztoru na Bielanach oraz miejsca rozpoczęcia wycieczki – opactwa w Tyńcu. Rower należy przeprowadzić pod wiaduktem autostrady. Następny odcinek trasy rowerowej od toru kajakowego aż pod Wawel to równa, prosta asfaltowa droga, o długości ok. 10 km, przeznaczona głównie dla ruchu rowerowego.
Na odcinku Tyniec-Kraków znajduje się tor kajakarstwa górskiego, dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Organizowane są na nim m.in. raftingi (spływy pontonowe), spływy kajakowe i pokazy wodnego rodeo. Dzięki spiętrzeniu wody w basenie startowym mogą być tu także organizowane treningi i mecze piłki wodnej. Tor służy też jako główna baza szkoleniowa dla kajakarstwa górskiego PZK.
Trasa rowerowa: Kraków-Niepołomice
W centrum Krakowa trasa rowerowa przebiega tuż obok brzegu Wisły. Zanim dojedziemy na Wawel, możemy zatrzymać się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, przy ul. Konopnickiej. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, czerpiący jednak również z dawnej sztuki japońskiej. W centrum znajdują się sale wystawowe oraz konferencyjne. Projekt koncepcyjny wykonał znany japoński architekt Arata Isozaki. Oprócz stałej ekspozycji w muzeum organizowane są także wystawy czasowe (związane ze sztuką, kulturą i techniką japońską). Ponadto instytucja prowadzi kursy parzenia herbaty, układania kwiatów oraz kursy języka japońskiego.
Bulwarami Wiślanymi możemy dojechać dalej nawet aż do Niepołomic, gdzie zwiedzać można, porównywany z Wawelem, jeśli chodzi o architektoniczny rozmach i znaczenie historyczne, niepołomicki zamek.