Do pobytu na stoku narciarskim należy odpowiednio się przygotować – zyskać formę, zaopatrzyć się w sprzęt i porządnie zadbać o zdrowie. Podczas całodniowego pobytu na stoku nasze ciało jest narażone na dotkliwy chłód, nadmierny wysiłek fizyczny, a często także i na drobne urazy. Nie ma bardziej skutecznego sposobu na szybką regeneracje wyczerpanego organizmu niż kojąca kąpiel w basenie termalnym. Dlatego po nartach na Podhalu warto wyskoczyć na szybką „rekonwalescencję” do Termy Białka.
NA TEMAT:
Termy w Polsce stają się coraz bardziej popularne
W sąsiedztwie najbardziej znanych europejskich kurortów narciarskich jak grzyby po deszczu wyrastają ośrodki oferujące kąpiele w ciepłych źródłach. Obojętnie, czy zamierzamy poszusować w austriackim Kitzbuhel, szwajcarskim Zermattcie, czy na stokach słowackiego Chopoka – wieczorem możemy zregenerować siły w pobliskich termach i salonach SPA. Tego typu obiektów z roku na rok przybywa także u nas. Do najbardziej znanych term w Polsce zlokalizowanych w pobliżu tras narciarskich należą ośrodki w Szaflarach, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej.
Dlaczego warto je odwiedzić?
Znana i stosowana już w starożytnym Rzymie kąpiel w wodach termalnych stanowi jeden z najlepszych sposobów regeneracji po wyczerpującym dniu. Wody, których naturalna temperatura wynosi przynajmniej 20 stopni Celsjusza i jest wyższa od średniej temperatury powietrza, zawierają wiele prozdrowotnych składników: siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Mikroelementy mają nieocenione działanie – sprzyjają obniżeniu poziomu stresu i zapewniają powrót do równowagi psychofizycznej, poprawiają ciśnienie krwi i przemianę materii, a także przyspieszają rekonwalescencję.
– Zawarte w wodzie krzemionka i selen wzmacniają naczynia krwionośne oraz pomagają skórze zachować elastyczność. Siarka z kolei działa antybakteryjne, co wpływa kojąco na skłonną do trądziku skórę – mówi Wojciech Wolski, fizjoterapeuta i menadżer Instytutu Wellness & SPA Terma Białka.
Ciepło wody pobudza zdolności obronne organizmu oraz pomaga zmniejszyć obrzęki i opuchnięcia powstałe po szaleństwach na stoku. Poza tym pomaga pozbyć się bólu głowy i brzucha, a także rozluźnia mięśnie.
Termy i stoki narciarskie w Białce Tatrzańskiej
W Polsce największe pokłady wody termalnej występują na Podhalu, między innymi właśnie w Białce Tatrzańskiej.
– Nasz region jako pierwszy w Polsce rozpoczął wykorzystywanie energii geotermalnej. Wydobywana na Podhalu woda prezentuje wysoką jakość nie tylko w skali kraju, ale i całego świata. Woda we wszystkich basenach Termy Białka pochodzi z głębokości 2,5 tys. metrów. Jej początkowa temperatura osiąga 72 stopnie Celsjusza, dlatego musimy odbierać jej część ciepła, by nadawała się do kąpieli – tłumaczy Wolski.
W tym roku w ośrodku narciarskim Kotelnica Białaczańska otwarto dwie nowe trasy. Łącznie fani białego szaleństwa mają do dyspozycji aż 11 tras, 5 kolei krzesełkowych oraz 2 wyciągi orczykowe. A na amatorów snowboardu czeka wyjątkowe wydarzenie: OSCYP Snowboard Contest 2014, który odbędzie się 1 – 2 lutego br. W zawodach wezmą udział reprezentanci polskiego freestylu. Pojawią się między innymi: Wojtek Pawlusiak, Michał Ligocki, Marek Sąsiadek, Wojtek Pająk, Jakub Honcz, Michał Alster oraz Piotr Janosz.