Niedziela Palmowa 2022 w Polsce
Chociaż zwyczaj obchodzenia Niedzieli Palmowej jest żywy w całej Polsce, to najhuczniej obchodzi się ją we wsi Łyse w województwie mazowieckim. W 2022 roku tradycyjne obchody Niedzieli Palmowej wracają na Kurpie. Znów będzie można zobaczyć palmy wykonane z zielonych gałązek i kolorowej bibuły. Wysokie nawet na 6 metrów! Palmy kurpiowskich sa najbardziej okazałe w Polsce.
NA TEMAT:
Zwyczaje wielkanocne z całego świata
Niedziela Palmowa 2022. Olbrzymie palmy wielkanocne
O Kurpiach mówi się zazwyczaj w kontekście folkloru kurpiowskiego. Rękodziełami ludowymi takimi jak haft, wycinankarstwo czy bursztyniarstwo zajmowali się kiedyś prawie wszyscy Kurpie. Dziś tradycja zanika, mało kto wycina jednobarwną leluję – charakterystyczną dla regionu wycinankę przedstawiająca symetryczne drzewo z motywami roślinnymi i zwierzęcymi.
Niedziela Palmowa - Kurpie
Im bliżej do Wielkanocy, tym o Kurpiach głośniej. Dzieje się tak za sprawą uroczystości kościelnej połączonej z kolorową procesją, która odbywa się rokrocznie w Niedzielę Palmową w Łysych. Wyjątkowe obchody przyciągają już nie tylko wiernych z regionu, ale także ciekawskich z całej Polski. Faktycznie, w całym kraju w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu święcimy palmy wielkanocne, jednak te kurpiowskie wyróżniają się nie tylko jaskrawymi kolorami, ale przede wszystkim dużymi rozmiarami. Najmniejsze mają 2 metry wysokości.
Kurpiowskie palmy wielkanocne charakteryzuje przede wszystkim rozmiar. Ich wysokość sięga od 2 do nawet 6 metrów. Również ich sposób wykonania jest inny niż w przypadku typowej polskiej palmy. Powstają na bazie pnia ściętego drzewka – leszczyny albo sosny. Następnie oplata się je widłakiem, borówką bądź kwiatami, dowolnie suszonymi lub z bibuły. Do ozdobienia kurpiowskich palm wielkanocnych wykorzystuje się roślinność leśną oraz kwiaty z bibuły i bibułowe wstążki.
Dawniej wierzono, że palmy wielkanocne mają magiczną moc. Przypisywano im między innymi ochronę przed chorobami oraz gwarancję dobrych plonów.
Konkurs na najpiękniejsze palmy wielkanocne
Od 1969 roku uroczystościom Niedzieli Palmowej towarzyszy konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską. Nagrodzone prace zazwyczaj zostają w Łysych, gdzie są wystawiane w obydwu kościołach – starym z drewna oraz nowym murowanym. W konkursie biorą udział zarówno osoby indywidualne, jak i całe klasy z okolicznych szkół. Rekordowa liczba palm wielkanocnych została zgłoszona do konkursu w 2012 roku. Jury oceniło ich wtedy aż 250. Każdego roku kilka palm nie zostaje zakwalifikowanych do konkursu. Powodem jest zazwyczaj dekoracja niezgodna z tradycją, przykładowo wykorzystanie zboża.
Obowiązkowym elementem tradycyjnych palm kurpiowskich były żywe elementy zielone, takie jak gałązki borówek. Te niestety co raz rzadziej wykorzystywane są do przyozdabiania gałązek. Bywa, że przed Niedzielą Palmową w lasach nie ma jeszcze zieleni, przez co uczestnikom łatwiej zdobyć papier czy bibułę, niż roślinność.
Sprawdź, jak w Polsce obchodzi się lany poniedziałek!
Niedziela Palmowa na Kurpiach 2022
W 2020 roku Niedziela Palmowa w gminie Łyse nie odbyła się ze względu na pandemię. Wójt odwołał konkurs na palmę kurpiowską oraz wszystkie uroczystości towarzyszące Niedzieli Palmowej. Jednak w 2022 roku tradycja wraca. 10 kwietnia wystawę palm w Łysych będzie można oglądać już od 7 rano. Nie zabraknie także tradycyjnych występów ludowych, mszy i rozstrzygnięcia konkursu. Cały program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej gminy Łyse.