W pierwszej chwili nie rozumiem, co to znaczy, że drukarka zamienia się w wybieg. Bo nie o zwykłą drukarkę tu chodzi, lecz o potężną maszynę do sitodruku. – Jest największa w Polsce, ma taśmę szerokości niemal dwóch metrów, długą właśnie jak wybieg – tłumaczy mi Jacek Czubak, pełnomocnik ds. Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda.
Kiedy dwa lata temu zaczynał rewitalizację Bielnika, budynku należącego do dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, nie do końca wiedział, na co się porywa. – To był prawdziwy Dziki Zachód. Dziurawy dach, powybijane szyby, teren ograbiony ze wszystkiego. Wywieźliśmy stąd osiem ciężarówek śmieci. Fundusze, które dostaliśmy, były kroplą w morzu potrzeb.
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
W jednej z kilku hal muzeum panuje półmrok. Błękitne obrazy na podświetlonych szablonach przyciągają wzrok. Szablony działają niczym gigantyczne stemple – po przyłożeniu do materiału odciskają na nim wzór. A kiedy w hali odbywa się pokaz mody lnianej, tworzą barwne tło dla kroczących po drukarce modelek.
– Oczywiście skupiamy się również na historii, w parku maszynowym można prześledzić całą linię produkcyjną. Snowarki przygotowują osnowę, którą nakłada się na krosna. W jiggerze tkanina jest bielona, potem trafia do barwienia lub sitodruku i wreszcie do gładzenia na kalandrze, popularnie zwanym gładziarką – opowiada Jacek.
Dawniej pracowały tu tysiące ludzi – szpularze, tkacze, szwaczki. Dziś można zobaczyć ich podczas Święta Lnu, kiedy gwarną gromadą paradują w strojach ze schyłku XIX w. Ponad 180-letnia tradycja przemysłu lniarskiego jest dla Żyrardowa tym, czym wątek dla krosna – to jego serce, nie wolno go zgubić.
Święto Lnu
Święto Lnu obędzie się w dniach 25-28 maja 2017 r. Przy uruchomionych specjalnie na tę okazję krosnach zasiądą dawni tkacze Zakładów Lniarskich. W sobotę z głównego placu rusza parada mieszkańców, przebranych w stroje z epoki, w towarzystwie wojska carskiego i kozackiej jazdy konnej. Start o godz. 14 na placu Jana Pawła II. Po paradzie rozpocznie się inscenizacja Strajku Szpularek z 1883 r. – jednego z pierwszych na świecie strajków wywołanych przez kobiety.
Informacje praktyczne
Wstęp do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie jest bezpłatny, zwiedzanie może odbyć się z przewodnikiem lub samodzielnie (w godz. 10-15).
Wypożyczenie strojów z epoki – również bezpłatne, warunkiem jest zwrot nieuszkodzonego, wypranego kostiumu.
Wśród działań promujących kulturę i edukację muzeum prowadzi Industrialną Akademię Talentów, dzięki której młodzi twórcy rozwijają się w dziedzinie sztuki, wzornictwa, mody.
Więcej informacji: www.facebook.com/muzeumlniarstwazyrardow