Moda na muzea zaczęła sie w Warszawie. Otwarte w 2004 r. Muzeum Powstania Warszawskiego było pierwszym tej skali obiektem nie tylko pełnym zgromadzonej wiedzy, ale też przybliżającym ją w przystępny sposób. Zaraz po przekroczeniu progu muzeum można chwycić za słuchawkę starego telefonu i po przyłożeniu jej do ucha usłyszeć głosy powstańców i ich wspomnienia z czasu wojny. A to dopiero początek. Po raz pierwszy wizyta w muzeum stała się nie tylko nudnym punktem wycieczki szkolnej, ale inspirującą przygodą. Od tamtej pory w Warszawie powstało kilka muzeów zupełnie nowego typu.
Nowe muzea w Warszawie
Potem było Centrum Nauki Kopernik, które zrezygnowało nawet ze słowa "muzeum" w nazwie, by nie kojarzyło sie z obowiązkowymi kapciami i nudnymi gablotami, których pod żadnym pozorem nie wolno dotykać. Tutaj wprost przeciwnie - większość eksponatów skonstruowana została z myślą o interakcji. Nic więc dziwnego, że CNK stało się szybko hitem wśród młodzieży nie tylko w Warszawie. Doszło do tego, że po pewnym czasie wprowadzono tu specjalne wieczory "tylko dla dorosłych", aby można było zgłębiac sekrety nauki bez harmideru uczących się na wesoło gimnazjalistów. Sukces przyjaznego muzeum nauki sprawił, że podobne centra zaczęły powstawać w inych miastach Polski. Podobnie zresztą jak interaktywne muzea. W Gdańsku możemy odwiedzić powstałe w podobnym duchu Europejskie Centrum Solidarności, a w Poznaniu Bramę Poznania.
Wciąż jednak najwięcej nowoczesnych muzeów jest w Warszawie. Do dwójki prekursorów dołączyły m.in. Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Historii Żydów Polskich. Rewitalizację przeszły też kilka lat temu Muzeum Narodowe i Muzeum Etnograficzne. Do tego dochodzą też działające od lat klasyczne warszawskie placówki. Wszystko to sprawia, że muzea to dziś jedna z największych atrakcji w Warszawie.
Oto 10 nalepszych muzeów w Warszawie.