10 mostów spina prawobrzeżną i lewobrzeżną Warszawę. Pod nimi powoli płynie jej szerokość Wisła – królowa polskich rzek.
Brzeg od strony praskiej jest bardziej dziki – są piaszczyste plaże, drzewa i dużo zarośli. Lewy brzeg jest uregulowany. Pierwsze grupki młodych ludzi siedzące do późnych godzin nocnych lub wczesnych godzin rannych na Bulwarach Wiślanych zwiastują nadejście wiosny. Mieszkańców znów ciągnie do rzeki.
NA TEMAT:
Historia Bulwarów Wiślanych
Wszystko zaczęło się od wielkiej powodzi w 1819 roku. Władze postanowiły umocnić lewy brzeg Wisły. Niestety realizację planu uniemożliwił ich wybuch powstania listopadowego. Prace zostały wstrzymane, a materiały przeznaczono na budowę Cytadeli. Dopiero w 1841 roku umocniono odcinek od Solca do wysokości wzniesionego później mostu Kierbedzia.
Na dalsze umocnienia trzeba było czekać ponad 50 lat, natomiast na budowę na większą skalę można było sobie pozwolić dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Marzeniem prezydenta Stefana Starzyńskiego było stworzenie nad rzeką przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców, by mogli spędzać czas jak paryżanie nad Sekwaną. Dziś można powiedzieć, że marzenie to udało się zrealizować.
Bulwary Wiślane współcześnie
Bulwary Wiślane wciąż są dopieszczane. Wiele głów zastanawia się, w jaki sposób umilić życie warszawianom. Są już knajpki nad wodą, są parkiety, leżaki, food trucki i ścieżki rowerowe.
Na wysokości Centrum Nauki Kopernik, między mostem Śląsko-Dąbrowskim a Świętokrzyskim, jest nawet amfiteatr i Park Żywej Rzeki.
W każdy weekend odcinek Bulwarów Wiślanych, nazwany w 2017 roku imieniem gen. Pattona, tętni życiem. W pawilonach restauracyjnych można skosztować kuchni świata, a po degustacji skorzystać z wielu bezpłatnych atrakcji.
Bulwary Wiślane – atrakcje
Na odcinku Bulwarów Wiślanych między mostami Śląsko-Dąbrowskim i Świętokrzyskim niemal w każdy weekend organizowane są rozmaite wydarzenia, w których udział jest bezpłatny.
Są też animacje dla najmłodszych – malowanie buziek, tańce i inne hulańce.
Nieco starsi mogą rozerwać się w SunEskaBarze, popijając kolorowy napój z bąbelkami i palemką.
Odbywają się też koncerty, spotkania autorskie, sesje jogi oraz różne pokazy i warsztaty m.in. kulinarne czy fotograficzne.
Krótko mówiąc – tu bije serce stolicy!
Aktualny program wydarzeń można sprawdzić na Facebooku.