Pomiędzy prawym i lewym brzegiem Warszawy cały czas istnieją duże dysproporcje, jeśli chodzi o instytucje kulturalne. Po drugiej stronie Wisły właśnie powstaje Muzeum Warszawskiej Pragi. 18 i 19 października, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, siedzibę muzeum przy ul. Targowej 50/52 odwiedzili pierwsi goście.
Pierwsze publiczne muzeum na Pradze, jedyna taka atrakcja w Warszawie
Zwiedzający mieli możliwość obejrzenia zachowanych polichromii w pomieszczeniach dawnego żydowskiego domu modlitwy. Zostały one odkryte pod koniec XX wieku, a odsłonięte w 2005 roku. Można było również przejść przez labirynt dziewiętnastowiecznych piwnic i z tarasu na dachu spojrzeć na Bazar Różyckiego. Wszystkie pomieszczenia znajdują się w trzech zabytkowych, frontowych kamienicach. Miejsce, w którym powstaje nowa atrakcja w Warszawie, jest ściśle związane z przeszłością miasta. Po pierwsze znajduje się ono w centrum Pragi na trasie najstarszego szlaku komunikacyjnego. Po drugie związana z nim historia pomaga zrozumieć relacje warszawsko-praskie i poznać, w jaki sposób dzielnica stała się częścią stolicy.
NA TEMAT:
Wyremontowane i poddane konserwacji wnętrza kamienic są powiększane o nowoczesny obiekt, w którym 25 października odbędzie się oficjalna „Parapetówka” otwierająca Muzeum Warszawskiej Pragi. Na razie udostępnione będą same wnętrza, ale na początku listopada rozpocznie się montowanie stałej ekspozycji. Wiadomo już, że przy wejściu znajdzie się prezentacja dotycząca dziejów Pragi, podzielona na okresy historyczne z wyodrębnieniem szczególnych momentów w dziejach prawobrzeżnej Warszawy.
Dotychczas ważniejsze muzea i atrakcje Warszawy znajdowały się po lewej stronie Wisły. Nowa placówka ma chronić pamiątki i niepowtarzalny klimat takich dzielnic, jak Praga, Bródno czy Gocław. Zamierza w przyszłości pełnić funkcję centrum kulturalnego prawobrzeżnej Warszawy. Muzeum prezentuje wszelkie pamiątki związane z historią Pragi, wśród eksponatów można znaleźć dokumenty, fotografie i wytwory zakładów, które miały tu swoje siedziby. Powstaje przy nim również archiwum historii mówionej, które gromadzi opowieści najstarszych prażan.