W pierwszej edycji Nocy Muzeów w Warszawie wzięło udział tylko 11 placówek. W ciągu 15 lat wiele się jednak zmieniło. W nocy z 19 na 20 maja 2018 roku, podczas jubileuszowej edycji imprezy, będzie można odwiedzić ponad 240 instytucji kultury!
NA TEMAT:
Noc Muzeów – o co w ogóle chodzi
W jedną noc w roku wiele instytucji kulturalnych w całej Europie otwiera swoje drzwi dla zwiedzających poza standardowymi godzinami pracy. Muzea, galerie, teatry, kina, centra nauki i mnóstwo innych obiektów szykują wtedy specjalne atrakcje i przyciągają tym samym rekordowe liczby gości.
Co najważniejsze, podczas Nocy Muzeów często można zwiedzać miejsca, które w pozostałą część roku są niedostępne dla turystów.
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Po sukcesie wydarzenia, imprezę zaczęły organizować inne stolice Europy.
W 2003 roku, jako pierwsze miasto w Polsce, pomysł wcielił w życie Poznań.
Historia Nocy Muzeów w Warszawie ma swój początek w 2004 roku.
Noc Muzeów w Warszawie
Z bogatego programu tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie wybraliśmy dla Was kilka nietypowych wydarzeń – sprawdźcie, jak zaplanować tę majową noc.
- Fundacja Ja Wisła organizuje nocne zwiedzanie Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Spacerować będziemy z Przemkiem Paskiem, który stworzył ścieżkę edukacyjną wokół jeziorka.
- Wiele atrakcji przygotował Fort Mokotów. Będzie można m.in. odwiedzić Pszczelarium. Szklany ul pozwala przyjrzeć się z bliska pracy pszczół. Posłuchamy również opowieści o tym, jak dawniej wyglądało pszczelarstwo.
- W Urzędzie Patentowym dowiemy się, co wynalazcom daje patent i jak działa system ochrony własności intelektualnej.
- Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Filtry będzie można zwiedzać od 19.00 do 1.00, ale kolejek do wejścia można spodziewać się znacznie wcześniej.
- Muzeum Czar PRL przybliży zwiedzającym tajemnice szemranej Warszawy.
- W Muzeum Modniarstwa i Naparstków Porthos zobaczymy wystawę... naparstków z USA. Będzie można również przymierzyć kapelusze z różnych epok i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
- Muzeum Drukarstwa Warszawskiego zaprezentuje kolekcję najciekawszych zaproszeń.
- W Archiwum Polskiej Akademii Nauk zobaczymy m.in. wystawę... opakowań gum do żucia kolekcjonowanych przez 50 lat!
- Na dziedzińcu Placu Bankowego 1 zobaczymy wystawę zdjęć #WawaInstaFriendly. Jednocześnie dowiemy się, które atrakcje Warszawy królują na Instagramie.
- Chciałbyś stanąć Oko w oko z karaczanem? W Noc Muzeów piwnice przy Targowej 50/52 wypełnią się tysiącami owadów. Co prawda karaczany będą czekać w specjalnej zagrodzie, ale będzie można im się przyjrzeć naprawdę z bliska.
Pełną listę placówek, które włączyły się do warszawskiej Nocy Muzeów, można znaleźć w specjalnym informatorze przygotowanym przez Urząd Miasta.
W nocy z 19 na 20 maja w godz. 18.30-02.00 będą kursować bezpłatne linie muzealne. Będą to m.in. zabytkowe autobusy – „ogórki” i ikarusy.