Obóz zagłady SS-Sonderkommando Sobibor od samej wsi Sobibor był oddalony o cztery kilometry. W sumie wymordowano w nim około 250 tys. ludzi. Obóz wyróżnił się na tle innych tego typu obiektów dzięki słynnemu powstaniu, podczas którego zbiegło stamtąd około 300 więźniów. Obecnie na terenie obozu znajduje się Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze i jest ono częścią Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Historia powstania została zekranizowana w 1987 r. i pokazana w stacji telewizyjnej CBS. „Ucieczka z Sobiboru” produkcji brytyjsko-jugosłowiańskiej zdobyła dwa Złote Globy i kilka nominacji do Nagrody Emmy, więc na pewno warto obejrzeć ten film. Polecamy także lekturę książki „Sobibór. Zapomniane powstanie” autorstwa Thomasa Blatta, byłego więźnia obozu i uczestnika powstania.
NA TEMAT:
W czerwcu 2011 r. z powodu problemów finansowych część Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze została zamknięta dla zwiedzających. Turyści mogą teraz obejrzeć tylko tę ogólnodostępną, a więc pomnik matki żydowskiej z dzieckiem, kopiec z prochami ofiar i teren obozu. Sam budynek muzealny będzie zamknięty dopóki nie zostaną zebrane fundusze na jego utrzymanie. Wstęp do części ogólnodostępnej jest bezpłatny.
www.muzeum.wlodawa.metronet.pl – strona poświęcona Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze; tu można znaleźć więcej informacji na temat losów obozu i słynnego powstania. |