Zabawa w gigantycznym śnieżnym labiryncie, namiastka Laponii w Borowicach, a może połączenie przyjemnego z pożytecznym w gdyńskim Centrum Nauki? Eksperci z portalu rezerwacyjnego „Travelist.pl" podpowiadają, jak zaplanować zimowy urlop pełen atrakcji dla całej rodziny, a przede wszystkim dla dzieci. Oto lista najciekawszych zimowych atrakcji w Polsce.
NIE PRZEGAP: Dokąd pojechać na ferie 2022 w Polsce? Oto pomysły na udany zimowy wypoczynek
Śnieżny raj w Zakopanem
Jeżeli kochacie ogromne ilości białego puchu, to koniecznie musicie odwiedzić Snowlandię w Zakopanem. To jedyne miejsce w Polsce, które w jednym miejscu gromadzi aż tyle śniegu! Wszystko po to, by w towarzystwie ujemnych temperatur zbudować wielki labirynt. Obok niego znajduje się Śnieżny Zamek. Forteca także jest zrobiona ze śniegu, a każda komnata nawiązuje do innej bajki. Dzieci wraz z opiekunami mogą przy okazji skorzystać z zabawy na torze saneczkowym, który każdego dnia jest ratrakowany, by zjazdy były bezpieczne. Kompleks znajduje się przy Wielkiej Krokwi, tuż obok Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Laponia w Karkonoszach
Kalevala, która mieści się w Borowicach w Karkonoszach, jest odzwierciedleniem prawdziwej lapońskiej wioski. Odwzorowane chatki rodem z Finlandii na niejednej osobie zrobią wrażenie. Przyjezdni mogą poczuć się jak w skandynawskim miasteczku, dzięki m.in. namiotowi Wikingów, namiotach lavvu, fińskim saunom. Prawdziwą gratką jest Domek Muminków, stworzony przez Fina Matti Kivijarvi. Uroku temu miejscu dodają przechadzające się po terenie Kalevali prawdziwe renifery.
ZOBACZ TEŻ: Poznań z dziećmi: TOP 8 atrakcji dla dzieci w Poznaniu
Gratka dla młodych naukowców w Gdyni
Jeżeli twoje pociechy uwielbiają naukowe eksperymenty i interesują się tym, jak działa otaczający je świat, zabierz je do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. W tym miejscu odnajdą się zarówno najmłodsi, jak i dorośli, dlatego to świetny pomysł na rozrywkę dla całej rodziny. Na miejscu można wziąć udział w rodzinnych warsztatach i zwiedzić Centrum z edukatorem-ekspertem, który w ciekawy sposób wyjaśni dzieciom (i ich rodzicom) nawet najbardziej skomplikowane zjawiska. Nie brakuje też zajęć dla maluchów. Dzieci w wieku od 1 do 3 lat mogą wraz z opiekunami wziąć udział w Experymenciakach – warsztatach rozwijających zdolności motoryczne, językowe, muzyczne oraz sprawność sensoryczną. Z kolei z myślą o starszych dzieciach organizowana jest Akademia Experymentu, gdzie uczestnicy w wieku od 6 do 12 lat wraz ze swoimi rodzicami mogą wysłuchać wykładów rozwijających wyobraźnię i procesy poznawcze, a wszystko to dostosowane do poziomu rozwoju intelektualnego dzieci.
Toruńskie pierniki
Prawdziwym odkryciem tegorocznych urlopów, szczególnie tych weekendowych, tzw. city breaków jest Miasto Piernika. Toruń królował w statystykach portalu „Travelist.pl", ale nic w tym dziwnego. W tym mieście można znaleźć mnóstwo atrakcji, a między innymi jest to Muzeum Toruńskiego Piernika. W zabytkowym gmachu dawnej fabryki na Starym Mieście można zobaczyć, jak dawniej wypiekano te pyszne specjały – w Muzeum czekają na zwiedzających zarówno multimedialne ekspozycje, jak i warsztaty, podczas których samodzielnie można przyrządzić własne pierniki. Zajęcia odbywają się codziennie z wyjątkiem poniedziałków o godz. 12, 13.30, 15 i 16.30.
Zabytkowa kolej wąskotorowa w Bieszczadach
Bieszczady słyną z Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, czyli kolei wąskotorowej, która jest najwyżej położoną tego typu trasą kolejową w Polsce. Dawniej torami przewożono drewno, a dziś zabytkowy parowóz liczący ponad 60 lat ciągnie turystyczne wagony, z których pasażerowie mogą podziwiać piękne widoki na tę niezwykłą krainę. Przejażdżki koleją są organizowane przez cały okres ferii zimowych, a pociągi wyruszają z Majdanu koło Cisnej w kierunku wsi Przysłup oraz Balnica.
ZOBACZ TEŻ: Warszawa z dziećmi: TOP 8 atrakcji dla dzieci w Warszawie
Świetlny ogród w stolicy
Do końca lutego w warszawskim Wilanowie można obejrzeć jesienno-zimową wystawę świateł. Królewski Ogród Światła to plenerowa wystawa, którą tworzy tysiące ledowych lampek. Efekty wizualne są urozmaicone dźwiękowymi, bowiem odwiedzającym towarzyszy muzyka. Zobaczymy tu m.in. Świetlną Karuzelę, aleję obsadzoną pnączami, czy oświetloną pergolę. Równie magicznie jest w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, znajdującym się rzut beretem od stolicy. To miejsce także rozbłyska zimową porą tysiącami kolorowych światełek, przenosząc odwiedzających do miejsca niczym Nibylandia, znana z historii o Piotrusiu Panu. Znajdziemy tam bohaterów tej ponadczasowej bajki, niemal 30 instalacji, tunele świateł, a nawet labirynt. Więcej o Ogródzie Świateł - Piotruś Pan w Warszawie piszemy TUTAJ.