Pełnia Księżyca w listopadzie 2021 wypada 19 dnia miesiąca. To wyjątkowe zjawisko na niebie najczęściej nazywamy Pełnią Bobrzego Księżyca. Inne nazwy pełni w listopadzie to Mroźny Księżyc oraz Ciemny Księżyc. 19 listopada nastąpi także częściowe zaćmienie Księżyca. Jednak zjawisko nie będzie widoczne z Polski. Nasz ziemski satelita od lat lat fascynuje ludzkość. Jego cykle służyły niegdyś jako pewnego rodzaju kalendarz, ustalający mijające lata, ale również pory polowań czy zbiorów. Dlatego starożytne kultury nadawały każdej pełni inną nazwę, nawiązującą do specyficznego w danym okresie zachowania fauny i flory. Podobnie jest z Pełnią Bobrzego Księżyca w listopadzie. Skąd dokładnie pochodzi jej nazwa?
Pełnia Księżyca listopad 2021. Skąd nazwa Pełnia Bobrzego Księżyca?
Jak pisaliśmy wyżej pełnia Księżyca w listopadzie określana jest także jako Mroźny Księżyc lub Ciemny Księżyc. Te nazwy pochodzą od warunków pogodowych – szybko zapadającą noc i temperatury, które zwiastują zimę. Jednak najpopularniejszym określeniem tego zjawiska jest Pełnia Bobrzego Księżyca. Podobnie, jak inne nazwy, tak i ta jest związana z naturą oraz działalnością człowieka. Choć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie skąd pochodzi najpopularniejsza nazwa listopadowej pełni – nie ma. Rdzenni Amerykanie w listopadzie zastawiali pułapki na bobry. Ale pełnia jedenastego miesiąca w roku mogła zostać nazwana także od zwiększonej aktywności bobrów budujących zimowe zapory. Kiedy dokładnie jest pełnia Księżyca w listopadzie i gdzie oglądać?
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Pełnia Księżyca listopad 2021. Kiedy i gdzie oglądać Pełnię Bobrzego Księżyca?
Pełnia Księżyca w listopadzie 2021 wypada w piątek, 19 listopada. Najbardziej okazały nasz naturalny satelita będzie około godziny 09:59. Ale Księżyc, przy dobrej pogodzie oraz bezchmurnym niebie będzie widoczny gołym okiem z każdego miejsca w Polsce także wieczorem. Do obserwacji nie będzie nam potrzebny teleskop ani inny profesjonalny sprzęt. Jednak jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia najlepiej obserwować Księżyc za miastem, z terenów wolnych od sztucznego światła. Teleskop, lornetka i dobry aparat mogą pomóc w uzyskaniu dobrego rezultatu. Księżyc będzie dobrze widoczny także dzień wcześniej po zmroku.