Bezmiechowa Dolna to wieś położona na Podkarpaciu, 6 km na północny-wschód od Leska i 18 km na południowy-wschód od Sanoka. Mieszka w niej ok. 500 osób. Jedną z nich jest nauczycielka języka polskiego – pani Maria Romanek, która wygrała milion złotych w 134. odcinku programu „Milionerzy”.
NA TEMAT:
Bezmiechowa Dolna w Górach Słonnych
Bezmiechowa Dolna znajduje się w Górach Słonnych. Najwyższym szczytem tego pasma należącego do Gór Sanocko-Turczańskich jest Słonny Wierch, wznoszący się na 668 m n.p.m. Przebiega tędy czerwony szlak turystyczny, łączący Przemyśl z Sanokiem. Można również wybrać się na wędrówkę szlakiem zielonym, który prowadzi z Załuża na szczyt Przysłup (658 m n.p.m.).
Tereny te są objęte ochroną Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Niemal całą jego powierzchnię zajmują lasy. W obrębie parku działa kilka rezerwatów. Góry Słonne są dobrym kierunkiem dla miłośników obserwacji ptaków. Można wypatrzeć tu m.in. orła przedniego, puszczyka uralskiego, bielika, bociana czarnego i białego. Fotografowie przyrody przy odrobinie szczęścia mogą liczyć na uchwycenie w kadrze rysia, wilka, a nawet niedźwiedzia brunatnego.
Cerkiew w Bezmiechowej
Mniej więcej w połowie drogi między Bezmiechową Dolną i Górną znajduje się drewniana Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Została wzniesiona w XIX wieku i była dwukrotnie odnawiana – w 1911 i 1937 roku. Od 1968 roku jest użytkowana jako kościół rzymskokatolicki.
Podobnie jak inne cerkwie świątynia jest orientowana. Oznacza to, że część prezbiterialna, w której znajduje się ołtarz główny, jest skierowana ku wschodowi. To z tej strony ma nadejść Jezus Chrystus podczas drugiego przyjścia.
W środku można podziwiać dobrze zachowany ikonostas.
Bezmiechowa kolebką szybownictwa
W dwudziestoleciu międzywojennym na stoku Kamionki (631 m n.p.m.) w Górach Słonnych powstał pas startowy dla szybowców. Występują tu sprzyjające prądy powietrzne, które umożliwiają szybkie wznoszenie i długie loty. Aż do wybuchu wojny ośrodek szybownictwa w Bezmiechowej cieszył się sławą najlepszego i największego w Polsce.
W maju 1938 roku wystartował stąd szybowiec PWS-101 pilotowany przez Tadeusza Górę. Pokonał blisko 600 km i wylądował bezpiecznie w okolicach Wilna. Za ten wyczyn Polak został odznaczony medalem Lilienthala, czyli najwyższym międzynarodowym odznaczeniem szybowniczym. Tym samym zapisał się w historii się jako pierwszy pilot na świecie uhonorowany w ten sposób.
Obecnie szybowisko należy do Politechniki Rzeszowskiej.
Okolice Bezmiechowej
Niecałe 8 km od Bezmiechowej Dolnej, w dolinie Sanu, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Sobień. Jego historia sięga XIII wieku. Warto wspiąć się po schodkach, by nacieszyć oko piękną panoramą.
W Uhercach Mineralnych (ok. 10 km na południe od Bezmiechowej) znajduje się stacja główna Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, które znalazły się w naszym rankingu 25 najlepszych atrakcji dla dzieci w Polsce.
Wystarczy pokonać 25 km w kierunku południowym, by dotrzeć nad brzeg „bieszczadzkiego morza” czyli jeziora Solińskiego.