Rowerowe Podkarpacie
Rowerzyści poszukujący ekstremalnych wrażeń mają do dyspozycji górskie trasy rowerowe w Bieszczadach np. odcinek Nasiczne-Bereżki albo Muczne-Tarnawa Niżna (granica między Polską a Ukrainą biegnie środkiem jeszcze wąskiego w tym miejscu Sanu, który niedaleko stąd bierze początek). Doświadczeni cykliści mogą zmierzyć się z niemal wyczynowym szlakiem kolarstwa górskiego na znanym głównie narciarzom stoku Kamiennej Laworty w Ustrzykach Dolnych. W Bieszczadach działa również Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów, organizujące imprezy kolarskie m.in. długodystansowy Rajd Śladami Szwejka.
Im dalej na północ, tym łagodniej. Trasy rowerowe prowadzą w okolice m.in. Lubaczowa, Horyńca-Zdroju, gdzie przed wiekami leczył się Jan lll Sobieski z Marysieńką, i Narola. Pod koniec sierpnia można trafić tu na fanów rocka pędzących na festiwal do Cieszanowa.
NA TEMAT:
Żółta trasa rowerowa
Jedna z najciekawszych tras rowerowych oznakowana jest na żółto i rozpoczyna się w Narolu (atrakcje: pałac hrabiów Łosiów). Prowadzi w kierunku Werchraty do pozostałości fortyfikacji ziemnych z XVll wieku. Wzdłuż szlaku i w okolicy leżą zabytkowe cerkwie m.in. w Woli Wielkiej, Gorajcu i Radrużu. Z Narola warto pojechać do Rudy Różanieckiej – niedaleko szumów nad Tanwią – gdzie w restauracji można spróbować wędzonego karpia.
Co jeszcze w okolicy
Huta Złomy: w okolicach wsi rezerwat „Źródła Tanwi”, torfowiska, bory bagienne; Nowiny Horynieckie: w lesie powyżej wsi otoczony wałem ziemnym cmentarz z l wojny światowej; 500 m na południe od wsi w śródleśnej dolinie kaplica Matki Boskiej, miejsce objawienia, cudowne źródełko, a jeszcze głębiej w lesie tajemnicza Świątynia Słońca, monolit z czasów przedchrześcijańskich.