BIAŁYSTOK

Białystok

Bartosz Zwierz, 9.02.2011

Nowoczesna architektura Białegostoku, nie ma nic wspólnego ze stereotypem ściany wschodniej

fot.: Andrzej Kłopotowski

Nowoczesna architektura Białegostoku, nie ma nic wspólnego ze stereotypem ściany wschodniej
Stolica Podlasia nie ma nic wspólnego ze stereotypem ściany wschodniej. Jej oferta to zniewalające pałace, cuda nowoczesnej architektury i imprezy z pierwszą ligą gwiazd

Ziemia Obiecana

W XIX wieku Białystok i okolice stały się włókienniczą potęgą, miastem na miarę Łodzi i Manchesteru. Warto zwiedzić ten obszar szlakiem fabrykantów. Są tam perełki architektury – pałace Nowika, Cytrona i Hasbacha, a także porozrzucane po mieście pozostałości ich fabryk. Trzeba także odwiedzić zakłady Chany Marejn i Wolfa Zilberblatta. W pobliżu Białegostoku, w Supraślu, znajduje się też przepiękny pałacyk Buchholtzów.

NA TEMAT:

Szlakiem Braci w Wierze

Żydzi stanowili 75 proc. mieszkańców Białegostoku, nazywanego zresztą niegdyś „Jerozolimą Północy”. Było w nim 59 synagog i 4 kirkuty, żydowskie szpitale, szkoły, organizacje społeczne i charytatywne, ukazywało się 56 gazet i czasopism w języku żydowskim. Dziś zachowały się jedynie trzy bożnice, w jednej z nich mieści świetna Galeria Sleńdzińskich. Można zamówić wycieczkę szlakiem dziedzictwa żydowskiego.

Gdzie Spać, Co Jeść?

Najtaniej przenocować można w hostelu przy alei Piłsudskiego (tel. 85 652 42 50). Dobry standard jest w hotelu Cristal i Gołębiewski – ceny od 190 zł za noc. Luksusowy Hotel Branicki przyjmuje gości od 320 zł za pokój jednoosobowy (standard). Białostoczanie twierdzą, że najlepsze restauracje znajdują się przy rynku Kościuszki i ulicy Lipowej. Warto wejść na stronę www.bialystok.gdziezjesc.info i poczytać opinie bywalców na temat oferty poszczególnych lokali.

Opera Na Miarę Mediolanu

Wreszcie zapadła decyzja o zakończeniu budowy wizjonerskiego gmachu Filharmonii i Opery Podlaskiej. Obiekt, z zewnątrz cały obrośnięty bluszczem, wtopiony w pobliski park, ma być nowym miejscem spotkań białostoczan. Przed wejściem do głównego budynku Opery Podlaskiej stanie kolumnada. Tu mają się znaleźć restauracje, galerie i księgarnie. Mieszkańcy miasta powtarzają, że będzie to największa inwestycja kulturalna od czasu, kiedy hetman Jan Klemens Branicki zbudował tu w XVIII wieku swój barokowy pałac. Otwarcie: rok 2011!

Rustykalne Serce Miasta

W centrum Białegostoku zachowała się prawdziwa enklawa. Bojary to jedna z najstarszych dzielnic miasta, bezcenne świadectwo jego historii. Niepowtarzalna, o unikalnej zabudowie i układzie dróg, wiejska, ze stuletnimi domkami i resztkami kocich łbów. Mnóstwo tu ogrodów, choć często zaniedbanych. Senny małomiasteczkowy klimat, malownicze, urokliwe zakątki. I ta cisza! Warto się przejść ulicami Warszawską, Monopolową, Skorupską i Piasta, aby poczuć klimat miejsca będącego sypialnią pracowników fabryk, które konkurowały z XIX-wieczną Łodzią w produkcji tekstyliów

Obiekt Założycielski

Pałac Branickich – XVIII-wieczna rezydencja magnacka wraz z przylegającymi ogrodami – to najokazalszy gmach zabytkowy w Białymstoku. Mieści się tu dziś siedziba Uniwersytetu Medycznego, na szczęście pałac jest otwarty do zwiedzania. Warto zobaczyć hall na parterze, najlepiej zachowaną po wojennych zniszczeniach klatkę schodową prowadzącą na piętro z rzeźbami Jana Chryzostoma Redlera, a także salę balową oraz przylegającą do niej kaplicę. W Białymstoku trzeba przejść się śladem Branickich. Oprócz rezydencji i zabytków w śródmieściu do rodziny należał także pałacyk w Choroszczy.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.