POLSKA

Polska: Korzystaj z zimy

śmigając bojerem po lodzie odsiąga się zawrotna prędkość

fot.: SXC

śmigając bojerem po lodzie odsiąga się zawrotna prędkość
Pływanie na żaglówkach oraz wypoczynek nad jeziorem, to nie tylko atrakcje letnio - wiosenne. Również zimą można aktywnie spędzic tam czas na bojerach ,skuterach, oraz psich zaprzęgach. Na skutym lodem jeziorze, lub w śniegu po pas, dobra zabawa murowana.

Rydzewo

Na żaglówkowe szaleństwo zimą zaprasza gospoda Pod Czarnym Łabędziem (ul. Mazurska 98, tel. 0 87 421 12 52, www.gospoda.pl ). Polatać po jeziorze za sterami bojera może każdy (chętni mogą wynająć instruktora za 150 zł/dzień). Przy "keji" stoją dwa modele, w wersji jedno- i dwuosobowej (od 200 zł za dzień)

Jeśli go ujrzysz, szczęście nie opuści cię już nigdy! Najczęściej pojawia się przed świtem w przybrzeżnych trzcinach. Taką legendę o Czarnym Łabędziu opowiadają mieszkańcy Rydzewa. W pensjonacie panują rustykalne klimaty (od 180 zł - pokój dwuosobowy ze śniadaniem). W okolicy nocleg znajdziemy również w Hotelu Myśliwskim, który usytuowany jest nad jeziorem Buwełno (Wyszołowate 44, tel. 0 87 421 15 50, www.hotelmysliwski.pl , ceny od 90 zł/os.). Rano właściciel zaprasza na polowanie.

Menu w rydzewskiej gospodzie zmienia się wraz z porami roku. Z zimowych potraw szczególnie polecane są dzyndzałki z hreczką (15 zł), plińce z pomoczką (15 zł) i pieczony bażant (55 zł). Produkty wykorzystywane w kuchni pochodzą z pobliskich gospodarstw ekologicznych. Jeśli głód dopadnie nas w Wilkasach, można zjeść w restauracji Tajty (ul. Przemysłowa 17, tel. 0 87 428 01 94).

Mieszkając w Rydzewie, obowiązkowo trzeba zajrzeć do kościoła św. Andrzeja Boboli z XVI w. W środku stoi misa chrzcielna z XVII w. Turyści interesujący się zabytkami fortyfikacyjnymi powinni wstąpić do Giżycka. Głównym zabytkiem jest Twierdza Boyen z XIX w., zamek pokrzyżacki oraz wieża ciśnień. Przy ul. Pionierskiej i Dąbrowskiego wznoszą się zabytkowe kamienice, nienaruszone podczas wojny. Na niestrudzonych sportowców czekają quady, curling oraz wędkarstwo podlodowe.

NA TEMAT:

Bolechówko

Nie bez powodu psy nazywa się największymi przyjaciółmi człowieka. Na przejażdżkę saniami zaprzęgniętymi w psy husky zaprasza klub Wataha Północy. Zaczynamy w Traperskiej Osadzie (Bolechówko, ul. Lipowa 50, tel. 0 693 160 293, www.traperska-osada.pl ), gdzie odbywa się krótki instruktaż. Następnie rajd, do wyboru od 5 do 20 km (ok. 60 zł). Chętni mogą się wybrać na trzydniową wyprawę.

Obudzić się w namiocie przysypanym śniegiem, wokół trzaskający mróz! Atrakcją trzydniowego biegu psimi zaprzęgami jest nocleg w terenie. Miłośników spania pod dachem zaprasza Villa Mon Repos (Wojnowo 1, tel. 0 61 811 30 82, www.villamonrepos.pl , 400 zł dla dwóch osób ze śniadaniem). Do dyspozycji gości jest salon, biblioteka z kominkiem, jadalnia, bar oraz sauna.

Na zasłużony posiłek zaprasza restauracja Dwa Stawy (Kamińsko 4, tel. 0 61 812 21 21, www.dwastawy.pl ). W menu m.in.: sałatka grecka (16 zł), zupa z grzybów (8 zł), krewetki scampi (28 zł). Nieopodal Bolechówka w Boduszewie (15 km) na popas zaprasza karczma Stajenka (Boduszewo 13, tel. 0 61 811 29 38). Śródziemnomorska kuchnia to specjalność restauracji Aleksander w Poznaniu (ul. Ogrodowa 10, tel. 0 61 852 28 12, www.alexander.poznan.pl).

Tereny Wielkopolski doskonale nadają się nie tylko na wycieczki psimi zaprzęgami. Szlaki rekreacyjne (jest ich ok. 270 km) w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka można przemierzać na piechotę lub np. na biegówkach. Nieopodal w Owińskach zachował się zespół poklasztorny Cysterek założony w XIII w. Na obrzeżach do obejrzenia jest wiele dworów i pałaców, m.in. dwór filozofa Augusta Cieszkowskiego w Wierzenicy (XIX w.).

Wola Piotrowa

Lubisz szybkość, ale ograniczają cię przepisy drogowe? Jest na to sposób. Skutery śnieżne rozpędzają się nawet do 150 km/h! Początkujący zaczynają od krótkiej nauki. Potem można udać się na wycieczkę, turystyczny objazd lub ekstremalną jazdę z instruktorem. (Wola Piotrowa 25, tel. 0 608 403 129, www.skutery-sniezne.pl ; cena: 270 zł/ godz.)

Po godzinach spędzonych na górskim szlaku możemy się przespać w gospodarstwie Szept (Orelec 81, tel. 0 13 461 82 17, www.szept.orelec.pl). Do dyspozycji gości są dwa niewielkie, ale przytulne domki: "Z piernika" (160 zł/dobę) oraz "Biały" (120 zł/dobę). Ośrodek prowadzi przewodnik turystyki górskiej PTTK. W schronisku młodzieżowym w pobliskim Sanoku pokój wynajmiemy już za 15 zł (ul. Konarskiego 10).

Najeść się za 20 zł? Restauracja Pod Kominkiem zaprasza na duże zestawy obiadowe z dowolnym napojem (Komańcza 133, tel. 0 501 41 68 74, www.podkominkiem.com ). Zamówić można również m.in.: kominkową karkówkę (20 zł), chipsy krewetkowe (10 zł). Na regionalne bieszczadzkie jedzenie zaprasza karczma Jadło Karpackie (Sanok, ul. Rynek 12, 0 13 464 67 00). Główna specjalność to zalewajka na maślance (7 zł) oraz pierogi z mąki razowej (8 zł).

Zawsze marzyłeś, aby przenieść się w czasie i zobaczyć, jak żyli przodkowie? Możesz tego doświadczyć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (ul. Rybickiego 3, tel. 0 13 463 16 72, www.skansen.mblsanok.pl ; bilety: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł). Na miejscu znajduje się zrekonstruowana zabudowa wsi łemkowskiej i bojkowskiej, m.in. chaty, spichlerz oraz sprzęt gospodarstwa domowego. W Uluczu (30 km) zwiedzimy najstarszą w Polsce drewnianą cerkiew z XVII w.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.