GDAŃSK

Trasy rowerowe w Gdańsku. Rowerem wzdłuż plaży i zabytkowych dworków

Hanna Kozłowska i Karolina Sulej, 10.10.2016

Parkowa aleja w Gdańsku

fot.: shutterstock.com

Parkowa aleja w Gdańsku
Żadne z polskich miast nie ma takich warunków rowerowych co Gdańsk. Morze i leśne wzgórza są tu zawsze w zasięgu kilkudziesięciu minut pedałowania. Najciekawsza trasa rowerowa w Gdańsku łączy szum morskich fal z zielenią Oliwy i wzgórzami w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Trasa rowerowa w Gdańsku liczy 8 km. Zaczynamy na gdańskich plażach, na które dociera niemal każdy, kto przyjeżdża na weekend w Gdańsku. Znakomicie przygotowana ścieżka biegnie równolegle do Morza Bałtyckiego wzdłuż ulicy Jantarowej, od alei Hallera. Rower może chwilę poczekać, w czasie gdy my łapiemy słońce lub zażywamy kąpieli. Głodni mogą zjeść rybę w jednej z nadbrzeżnych smażalni, na przykład w Karmazynie przy ulicy Jantarowej. W Jelitkowie, ulicą Pomorską opuszczamy plażę, by wjechać do historycznej Oliwy.

Obowiązkowo należy zobaczyć reprezentacyjny Park Oliwski z gotycką archikatedrą, jedną z największych atrakcji Gdańska, w której w 1660 roku podpisano pokój ze Szwedami. W sąsiednim barokowym Pałacu Opatów znajduje się Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jeśli głód nadal nam doskwiera, zawsze można dobrze zjeść w tamtejszej kameralnej restauracji.

NA TEMAT:

Gdańsk: trasa rowerowa w lasy Oliwskie 

Z Parku Oliwskiego skręcamy w ulicę Polanki, na granicy miasta i Lasów Oliwskich. Trasa rowerowa prowadzi wzdłuż Polanki, W XVII wieku wybudowano tu siedem dworków – letnich rezydencji gdańskich patrycjuszy. Do dziś zachowało się pięć. Niektóre można oglądać z bliska, inne jedynie zza ogrodzeń. W XIX wieku dworki ponumerowano. Numery rosną w miarę oddalania się od Oliwy. Gościło tam niegdyś wiele znakomitych osobistości. W Dworze III dzieciństwo spędził ojciec Schopenhauera, w Dworze VI nocował w 1807 roku Napoleon Bonaparte. Najciekawsze i najlepiej zachowane są Dwory I i II. Mieszczą się odpowiednio przy Polanki 125 i 124. W Dworze II, nazywanym Quellbrunn, obecnie mieści się Centrum Ekumeniczne Sióstr Brygidek. Dwór I, nazywany Monbrillant, to cały kompleks budynków – dwór właściwy, oficyna, pawilon ogrodowy, park przecięty dwiema alejami dojazdowymi, fontanna oraz założenie parkowe. Wszystko w stylu klasycystycznym.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.