Jastrzębia Góra to jedna z ulubionych nadmorskich miejscowości wśród Polaków. Do 2014 roku była częścią Władysławowa. Dziś stanowi dla niego doskonała alternatywę. Ta niewielka wieś ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Jej wyjątkowe położenie związane jest z faktem, że Jastrzębia Góra jest najbardziej wysuniętą na północ miejscowością w Polsce. Jeśli wybierzemy wakacje w tej miejscowości nikt nie zarzuci nam, że plażowanie to lenistwo, ale raczej nagroda po niezłym wysiłku. Drobny i jasny piasek oraz Bałtyk ukaże się naszym oczom dopiero po pokonaniu kilkuset schodów. Atrakcje Jastrzębiej Góry w większości stworzyła natura. Niezwykłą popularnością cieszą się klify. Najwyższy z nich - Jastrzębski klif o wysokości 33,2 m n.p.m. - znajduje się w zachodniej części nadbrzeża. Miłośnicy nadmorskich zachodów słońca będą zachwyceni widokami. Natomiast we wschodniej części nadbrzeża Jastrzębiej Góry znajduje się wąwóz Lisi Jar o długości ok. 350 metrów. Spacerując w tym rejonie warto zatrzymać się przy znajdującym się u jego wejścia pomniku (przy ul. Rozewskiej), który przedstawia rzeźbę orła na kuli. Został on postawiony na pamiątkę powrotu króla Zygmunta III Wazy ze Szwecji. Według podań to właśnie na terenie Jastrzębiej Góry zakończył swoją podróż do kraju. Jakie jeszcze atrakcje ma do zaoferowania Jastrzębia Góra?
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
Jastrzębia Góra - atrakcje
Jastrzębia Góra słynie z czystych plaż. To bez wątpienia spora atrakcja dla tych, którzy uwielbiają wylegiwać się na piasku w pięknych okolicznościach przyrody. Jeszcze do niewdana niektóre z nich należały do najwęższych w Polsce. Jednak w 2019 roku poszerzono plaże przy wejściach nr 23, 24, 25 i 26 - wzdłuż nich znajdują się trzy kąpieliska. Zarówno w Jastrzębiej Górze, jak i pobliskim Władysławowie atrakcją mogą być tzw. „białe noce”. Zdarzają się przez kilkanaście dni w czerwcu. Słońc chowa się pod horyzontem, ale nie niżej niż na 12 stopni, dlatego niebo wciąż jest rozświetlone. Kolejna atrakcja Jastrzębiej Góry, którą stworzyła natura to Strondowy Jar. Polodowcowy wąwóz ciągnie się między ulicami Pucką a Drogą Rybacką. Trasa nie prowadzi nad morze, ale po podczas spaceru stronę Ostrowa możemy oglądać sielskie krajobrazy nadmorskich podmokłych łąk.
Co zobaczyć w Jastrzębiej Górze i okolicach?
Spędzając urlop w Jastrzębiej Górze nie sposób ominąć Promenady Światowida. Znajduje się tu dom do góry nogami, skwer z fontanną i miejsca do odpoczynku. To najbardziej rozrywkowa atrakcja Jastrzębiej Góry. Zjemy gofry, ryby i inne nadmorskie specjały można tu także posłuchać muzyki, potańczyć oraz spędzić czas z dziećmi. Promenada kończy się tarasem widokowym i zejściem na plażę. Obowiązkowym punktem zwiedzania kurortu jest także Gwiazda Północy – kamienny obelisk, który przypomina o tym, że w Jastrzębiej Górze znajduje się najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce. Odwiedzając Jastrzębią Górę warto sprawdzić także okolice. Latarnia morska Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. W środku znajduje się muzeum latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Ze szczytu można oglądać rozległą panoramę okolicy. Przy okazji wizyty w latarni można zajrzeć także do maszynowni, gdzie znajdują się: popiersie Stefana Żeromskiego i pomnik ustawiony na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku. Ponadto wypoczywając w Jastrzębiej Górze warto wybrać się na wycieczki do Władysławowa czy na Półwysep Helski.