Zamek w Malborku został wzniesiony przez zakon krzyżacki. Gotycka budowla powstawała od początku XIII wieku do połowy XV wieku. Zamek otrzymał nazwę Marienburg, czyli gród Marii. Historycy często podają malborską twierdzę jako przykład średniowiecznej architektury obronnej.
NA TEMAT:
Początkowo gotycka twierdza pełniła funkcję siedziby wielkich mistrzów Zakonu, było to równoznaczne z ustanowieniem Malborka nową stolicą Państwa Krzyżackiego – wcześniej znajdowała się ona w Wenecji. Wtedy też rozpoczęła się wielka przebudowa zamku, która trwała prawie 40 lat. W tym czasie wybudowano między innymi kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny oraz kaplicę św. Anny, w której chowani byli mistrzowie zakonni.
Dom konwentualny został przekształcony w Zamek Wysoki otoczony fosami i pierścieniem murów obronnych. Przedzamcze przebudowano z kolei na Zamek Średni.
Od twierdzy do atrakcji
Na przestrzeni stuleci jeden z najsłynniejszych zamków w Polsce był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany. Mimo burzliwej historii twierdza w Malborku stoi do dziś, a odkąd otworzono w niej muzeum stała się ona ważnym punktem na turystycznej mapie Polski.
Warownię, która w tym roku obchodzi 20-lecie wpisania na listę UNESCO, co roku odwiedzają tysiące turystów. W 2015 roku krzyżacki zamek zwiedziło w sumie pół miliona gości. Wśród turystów zza granicy przeważają Rosjanie oraz Niemcy.
Krzyżakon
W ostatni weekend czerwca na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku odbędzie się pierwsza edycja konwentu Krzyżakon. W programie imprezy znalazły się między innymi: sesje RPG, bloki prelekcyjne, turnieje oraz LARPy, czyli aktywności polegające na odgrywaniu przez uczestników określonych ról.
Większość atrakcji będzie miała miejsce w zabytkowych wnętrzach zamku.
Festiwal Kultury Średniowiecznej „Oblężenia Malborka”
W weekend 21-23 lipca twierdza w Malborku zamieni się w tętniące życiem średniowieczne miasto. Wieczorami na zamku będzie można obejrzeć inscenizacje rycerskich bitew. Z kolei za dnia na dziedzińcu organizowane będą przedstawienia teatralne oraz koncerty.
Odważni będą mogli spróbować swoich sił w turniejach sportowych oraz walkach rycerskich. O przestrzeganie zasad fair play zadbają najlepsi sędziowie z całego świata.
Stałym punktem programu jest już jarmark rzemiosła, na którym można skosztować średniowiecznej kuchni, a także poznać tajemnice największego zamku gotyckiego w Europie. Gośćmi jarmarku będą kowale, kucharze, szewcy oraz krawcy, którzy chętnie podzielą się tajnikami swojego rzemiosła.
Na najmłodszych uczestników festiwalu czekać będą teatrzyki oraz warsztaty i zabawy osadzone w średniowiecznych realiach.
Nocne zwiedzanie zamku w Malborku
Od 21 kwietnia do 15 września na zamku w Malborku w każdy czwartek i piątek organizowane jest nocne zwiedzanie twierdzy w towarzystwie przewodnika w krzyżackim stroju. Wycieczka obejmuje dziedzińce, tarasy, krużganki oraz wybranych wnętrza zamkowe.
Zwiedzanie rozpoczyna się o 20:45 i trwa około półtorej godziny.
Od początku lipca do końca sierpnia w piątki nocne zwiedzanie odbywa się także w językach obcych: angielskim, rosyjskim i niemieckim.
CENY BILETÓW:
Zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim:
Bilety indywidualne:
• bilet normalny - 30PLN
• bilet ulgowy - 20PLN
Bilety grupowe: ( minimum 20 osób)
• bilet normalny - 27PLN
• bilet ulgowy - 17PLN
Zwiedzanie z przewodnikiem w języku obcym:
• bilet normalny - 40PLN
• bilet ulgowy - 30PLN