Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zamknięciu kilku kąpielisk z powodu zakwitu sinic. Te tworzą się w Bałtyku nad wyraz często. Gdy w wodzie pojawiają się sinice, do rezygnacji z kąpieli nie trzeba nawet nikogo przekonywać. Woda przybiera odcień szarozielony, a na jej powierzchni pojawia się kożuch, który obstaje na brzegu w postaci piany. Nie wygląda to zachęcająco. Gdyby jednak mimo zakazu i odpychającego wyglądu wody znaleźli się śmiałkowie, kąpiel w Bałtyku podczas obecności sinic może skończyć się źle. Czy sinice są groźne? Gdzie w Bałtyku są sinice w sezonie wakacyjnym 2021?
ZOBACZ TEŻ: Przyda się nie tylko na plaży. Co warto zabrać na wakacje?
Sinice w Bałtyku 2021: które kąpieliska są zamknięte?
Zakwit sinic sprawił, że w piątek 16 lipca zamkniete są cztery nadmorskie kąpieliska strzeżone: "Mała Plaża" w Helu, Rewa od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinki oraz Gdynia Babie Doły. Kąpiel możliwa jest na wszystkich pozostałych nadmorskich kąpieliskach strzeżonych w województwie pomorskim. Zakwity sinic utrzymują się też w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane na terenie wewnętrznym Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego PGE w Krzesznej. Woda nie nadaje się również do kąpieli w jez. Wysoka-Wycztok w miejscowości Kamień (gmina Szemud). Jednak sytuacja jest dynamiczna – sinice mogą pojawić się w innych nadmorskich miejscowościach – cyjanobakterie szybko się rozprzestrzeniają. Z kolei zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte nawet po upływie doby. O aktualnym stanie wody informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Na stronie internetowej www.sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa – mapa kąpielisk jest aktualizowana na bieżąco. Kolorem zielonym oznaczono miejsca, w których woda spełnia wymogi i nadaje się do kąpieli. Czerwone pinezki oznaczają kąpieliska, w których nie można pływać. Kolor szary oznacza niezbadany obszar. Czy sinice są groźne dla zdrowia?
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM
NA TEMAT:
Sinice w Bałtyku 2021: czy sinice są groźne dla zdrowia?
Sinice w Bałtyku pojawiają się przy pogodzie idealnej dla turystów – dużym nasłonecznieniu, ciepłej wodzie (16 – 20 stopni C), słabym wietrze, braku opadów i niewielkim mieszaniu wody. Sinice występują sezonowo. Zagrażająca ludziom i zwierzętom Nodularia spumigena w największym natężeniu pojawia się w lipcu. W Morzu Bałtyckim dominują dwa gatunki sinic: hanizomenon flos-aquae (nietoksyczna) oraz wspomniana już Nodularia spumigena (wywołująca poważne zatrucia). Wystarczy krótka kąpiel w wodzie, gdzie są sinicie, aby pojawiły się groźne dla zdrowia i życia objawy: swędzenie i łzawienie oczu, wysypka, gorączka, wymioty, biegunka, bóle mięśni i stawów, drżenie mięśni i zaburzenia zmysłu równowagi.